W dniu 13.11.2019 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste wręczenie nagród za udział w konkursie plastycznym pt. „Moją ulubioną postacią z bajki jest…”. Konkurs ten adresowany do uczniów klas 1-3 szkół podstawowych z Ostrowca Świętokrzyskiego, został objęty patronatem przez dyrektora ZSS panią Magdalenę Wykrotę-Skórę. Konkurs zorganizowali nauczyciele przysposobienia do pracy, panie: Marta Hapczyn i Agnieszka Wańdoch. W skład komisji konkursowej weszli uczniowie klas trzecich SSPdP, którzy oceniali prace pod względem artystycznym i estetycznym oraz przyznali nagrody zwycięzcom. Spośród 63 prac jury przyznało 6 wyróżnień, 2 miejsca III, 2 miejsca II oraz 2 miejsca I. Na laureatów i uczestników czekały dyplomy i atrakcyjne nagrody. Głównym celem konkursu było wprowadzanie młodzieży naszej szkoły do życia w społeczeństwie i do pełnienia określonych ról oraz podejmowania samodzielnych, niekiedy trudnych decyzji. Sam konkurs cieszył się wśród dzieci edukacji wczesnoszkolnej dużym powodzeniem i przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Łącznie do konkursu przystąpiło 10 szkół z terenu miasta i gminy Ostrowca Świętokrzyskiego. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
14 LISTOPADA 2019 MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY
11 LISTOPADA 2019 OSTROWIECKI BIEG NIEPODLEGŁOŚCI
Już po raz kolejny uczniowie wraz z pracownikami Zespołu Szkół Specjalnych wzięli udział w Ostrowieckim Biegu Niepodległości. Na starcie biegu pojawili się: Natalia Śmieszek, Marcin Spyra, i Kamil Podsiadło. Zmiany w trasie jakie nastąpiły w tym roku w ogóle nie przeszkodziły naszym dzielnym zawodnikom w osiągnięciu sukcesu jakim niewątpliwie jest sam udział w zawodach.
Start pozwala udowodnić nie tylko sobie ale i społeczeństwu że osoby z niepełnosprawnościami są w stanie osiągnąć wysoko postawione przez siebie cele Dotyczy to oczywiście nie tylko sfery sportowej. Dla naszych uczniów zawody były również lekcją historii, z której dowiedzieli się kilku ciekawych informacji na temat odzyskania przez nasz kraj Niepodległości. Uczniów do zawodów przygotowali trenerzy Elżbieta Wybranowska, Ernest Krajewski, którzy wraz z Wiolettą Myśliwiec i Joanną Gałką uczestniczyli w tej niezwykłej imprezie przez co uczcili 101 rocznicę odzyskania Niepodległości .
13 LISTOPADA 2019 ZAJĘCIA STYMULACJI POLISENSORYCZNEJ
Podczas dzisiejszych zajęć stymulacji polisensorycznej usprawnialiśmy zmysły: smaku, węchu, wzroku i dotyku. To była bardzo smaczna zabawa. Poznawaliśmy dotykiem galaretkę truskawkową, kisiel wiśniowy, budyń waniliowy, jogurt naturalny i płatki kukurydziane. Dotykanie, mieszanie dłonią składników, robienie własnych kompozycji i smakowanie, dostarczyło wszystkim dużo pozytywnych emocji. Oczywiście pamiętaliśmy wcześniej o odpowiednim przygotowaniu i wszyscy umyli dłonie.
12 LISTOPADA 2019 PRZYGOTOWANIA DO FESTIWALU UMIEJĘTNOŚCI
Dnia 12 listopada 2019r. uczniowie oddziału I SPS i oddziału I b i III a SSPdP wraz z nauczycielami panią Małgorzatą Chojnacką i panią Urszulą Sasak piekli pierniki, które będą dekorowane w dniu 16 .11.2019r. na II Festiwalu Umiejętności, organizowanym w ZSS.
5 LISTOPADA OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY
5 listopada 2019r. dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach nagrodził laureatów wojewódzkiego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Odpoczywaj na wsi” ogłoszonego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem konkursu było promowanie wypoczynku na polskiej wsi oraz kreowanie wizerunku obszarów wiejskich jako turystycznego rynku oferującego zróżnicowane i całoroczne atrakcje. Wśród zwycięzców znalazł się uczeń Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św. - Jakub Żelazowski, który zajął II miejsce w kategorii wiekowej: klasy 0–III. Chłopiec, który jest uczniem klasy III Szkoły Podstawowej Specjalnej, pod okiem swojej wychowawczyni mgr Joanny Zalewskiej przygotował piękną pracę plastyczną, która zachwyciła jury oryginalną techniką wykonania z użyciem naturalnych materiałów roślinnych takich jak: trawy, zioła, kłosy zbóż. Wiadomość o wygranej w konkursie była dla Kuby dużym zaskoczeniem. Po chwilach niedowierzania na buzi chłopca zagościły uśmiech i radość. Kuba ucieszył się, że został doceniony jego wysiłek włożony w wykonanie pracy, bo jak sam mówi: „Bardzo lubi odpoczywać na wsi, bo tam jest najfajniej”. Uczeń często jeździ do babci, z którą chodzi na spacery do lasu i nad rzekę, obserwuje zwierzęta gospodarskie oraz prace polowe. Organizatorka Szkolnego Konkursu Plastycznego „Odpoczywaj na wsi” - mgr Emilia Łupina podkreśliła, że wspaniała nagroda ufundowana przez ŚODR z pewnością pomoże chłopcu w edukacji oraz będzie zachętą do udziału w kolejnych konkursach plastycznych.Dyrektor ZSS -mgr Magdalena Wykrota-Skóra gratulując uczniowi życzyła mu zwycięstwa w ogólnokrajowym etapie konkursu.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
W ZSS uroczyście obchodziliśmy kolejną- 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uczniowie w galowych strojach, w podniosłym nastroju o symbolicznej godzinie 11.11 odśpiewali wspólnie hymn- Mazurek Dąbrowskiego.
Część artystyczna to recytatorskie występy uczniów. Każdy fragment wiersza przeplatał się z pieśnią legionową.
Krótka prezentacja o polskich symbolach narodowych utrwaliła uczniom wiedzę na temat historii naszej Ojczyzny.
LISTOPAD - PRZYGODA Z PRACĄ
Uczniowie oddziałów Ia i Ib SSPdP, w ramach programu „Przygoda z pracą” postanowili przygotować na kiermasz bożonarodzeniowy słoiki z marynowaną dynią. W ramach zajęć uczniowie obierali, drążyli i kroili dynię, którą później gotowali w zalewie octowej z odrobiną goździków. Do zajęć przyłączyli się także uczniowie z oddziału 8a, którzy chętnie pomagali w kuchni i myli słoiki na weki. Widać, że wspólna praca przyniosła efekty, czego przykładem jest kilkanaście słoików marynowanej dyni.
WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
28 października 2019 r. uczniowie ZSS wraz z uczniami III LO udali się na cmentarz przy u. Denkowskiej. Wyjście odbyło się w ramach Programu Integracji Społecznej Uczniów ZSS i młodzieży III LO im. w. Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
25 PAŹDZIERNIKA 2019 TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO
W dniu 25.10.2019 uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych z ul. Iłżeckiej wzięli udział w Świętokrzyskim Mityngu Olimpiad Specjalnych w tenisie stołowym, który odbył się w Opatowie. Reprezentowali oni klub Olimpiad Specjalnych RYWAL działającą w naszej placówce. Marcin Spyra i Krzysztof Swat do turnieju przygotowywali się pod kierunkiem Magdaleny Wykroty-Skóry. Opiekunem na zawodach był Mariusz Chamera. Nasi uczniowie zdobyli odpowiednio: w grze pojedynczej, Marcin Spyra złoty medal Krzysztof Swat brązowy medal. W grze podwójnej, tworząc zgraną parę zdobyli złoty medal. Największym jednak sukcesem jest sam start niepełnosprawnych uczniów w zawodach i zaangażowanie z jakim podchodzą do każdych zmagań sportowych. Zawody Olimpiad Specjalnych dają nie tylko możliwość wykazania się umiejętnościami sportowymi na tle kolegów i koleżanek z innych placówek województwa ale także pozwalają na wyrabianie zdrowej sportowej rywalizacji, zdobywania nowych doświadczeń, znajomości i przyjaźni. Naszym uczniom życzymy dalszych sukcesów w rywalizacjach sportowych.
25 PAŹDZIERNIKA 2019 # SZKOŁA PAMIĘTA
#SzkołaPamięta
25 października 2019 r. uczniowie oddziału I b SSPdP Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św. w ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta” wysłuchali pogadankę na temat pomnika straconych na Rynku w Ostrowcu Św. Dwa dni wcześniej odwiedzili miejsce pochówku na cmentarzu przy ul. Denkowskiej. Uczniowie posprzątali opadłe liście, zapalili znicze, a w dniu dzisiejszym zapoznali się z sylwetką jednej z ofiar tego tragicznego dnia. Obejrzeli zdjęcia i wysłuchali pogadankę na temat Stanisława Liburskiego, nauczyciela Publicznej Szkoły Powszechnej w Czajęcicach w latach 1937 – 1939, który dnia 30 września 1942 roku wraz z Z. Madejskim został dołączony do grupy zakładników aresztowanych wcześniej w odwet za akcję partyzantów – wysadzenie mostu kolejowego na rzece Kamiennej w Romanowie. Wszystkich razem stracono na Rynku w Ostrowcu Św. przez powieszenie.
25 PAŹDZIERNIKA 2019 # SZKOŁA PAMIĘTA
25 października 2019 r. grupa uczniów Zespołu Szkól Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim w ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta” odwiedziła lokalne miejsca pamięci .
Uczniowie klas VII b SPS, II a SSPdP, III a SSPdP oraz III b SSPdP zapalili znicze w parku miejskim przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Następnie udali się pod Maszt Niepodległości- symbol upamiętniający 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wysłuchali krótkiej pogadanki na temat ważnych dla Polski wydarzeń upamiętnionych w tym miejscu. Podczas spacer uczniowie zapalili również znicze pod pomnikiem Jana Pawła II. Ważnym miejscem wędrówki był Rynek. Tam uczniowie oddali hołd trzydziestu mieszkańcom Ostrowca Świętokrzyskiego zamordowanym przez hitlerowców w 1942 roku.
25 PAŹDZIERNIKA 2019 # SZKOŁA PAMIĘTA
W dniu 25.10.2019r., klasy I i III SPS wraz z wychowawcami: Joanną Zalewską i Małgorzatą Chojnacką brały udział w akcji MEN ,,Szkoła pamięta". Uczniowie odwiedzili lokalne miejsce pamięci narodowej, zgłębili jego historię i uczcili pamięć poległych minutą ciszy oraz zapaleniem zniczy.
23 PAŹDZIERNIKA 2019 # SZKOŁA PAMIĘTA
Wczoraj uczniowie oddziałów Ib, IIa i IIIa SSPdP z Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św. wraz z nauczycielami Justyną Buczałowską i Urszulą Sasak sprzątali kwatery wojenne z okresu I i II wojny światowej znajdujące się na cmentarzu przy ul. Denkowskiej oraz pomnik powieszonych na Rynku, 29 mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego. Uczniowie postanowili przyłączyć się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej #SzkołaPamięta.
22 PAŹDZIERNIKA 2019 ŚWIĘTOKRZYSKIE JAKIE CUDNE
22 października 2019r. o godzinie 10.00 w sali widowiskowej kina Etiuda pojawili się młodzi artyści i zaproszeni goście. Rozpoczął się II Wojewódzki Przegląd Twórczości Artystycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Świętokrzyskie jakie cudne” Ostrowiec Świętokrzyski 2019. Pomysłodawcą i organizatorem tego wydarzenia jest Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Stowarzyszenie na Rzecz Uczniów i Wychowanków Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim „Źródło”.
Uczestnikami przeglądu byli dzieci, młodzież i osoby dorosłe z placówek dla osób z niepełnosprawnością intelektualną z terenu województwa świętokrzyskiego. Gościliśmy zespoły ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Przystań” w Ostrowcu Świętokrzyskim, Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Niemienicach, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Jałowęsach, Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Sulejowie, Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Staszowie, Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Kielcach, Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego Nr 2 w Kielcach, Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Dębnie, Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Większość artystów odwiedziła nas po raz drugi, co niezmiernie nas cieszy, ponieważ świadczy o tym, że ubiegłoroczna impreza była udana.
Uczestnicy zaprezentowali różne formy wyrazu artystycznego: taniec, śpiew, ruch sceniczny. Wzruszające i zabawne występy dostarczyły widowni niezapomnianych wrażeń.
Fantastyczne nagrody i pyszny poczęstunek zapewnili sponsorzy Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Gminy Bałtów, Bodzechów, Ćmielów, Kunów i Waśniów, państwo Magdalena i Paweł Komorniczak z firmy LaserExpert, pan Jarosław Kuba prezes stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg”. Współorganizatorem jest również Miejskie Centrum Kultury, które udostępniło na potrzeby przeglądu salę w Kinie Etiuda.
Celem przedsięwzięcia jest oprócz prezentacji twórczości osób z niepełnosprawnością także propagowanie wiedzy o województwie Świętokrzyskim. W tym roku zaproszone zespoły zachęcały do odwiedzenia muzeów z terenu naszego województwa. Zdjęcia muzeów znalazły się w kalendarzu na rok 2020, który został rozdany uczestnikom i zaproszonym gościom. Nasza szkoła zachęca do odwiedzenia Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki. Jak wynika z przesłanych do nas informacji warto odwiedzić także Muzeum Wsi Skansen w Maruszowie, Muzeum Narodowe oraz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Pałac w Kurozwękach, Dwór w Śmiłowie oraz Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie.
Wszyscy uczestnicy na zakończenie mogli poszaleć przy muzyce zespołu Master Team, który po raz drugi charytatywnie wystąpił na przeglądzie.
Regionalnymi przysmakami częstowały Koła Gospodyń Wiejskich Chocimowianki, Magonianki, SABAT z Wojnowic, z Gminy Bałtów oraz z Gminy Waśniów.
Przegląd został objęty patronatem honorowym Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego oraz Starosty Powiatu Ostrowieckiego Marzeny Dębniak.
Patronat medialny zapewniły: Lokalna TV, Radio Ostrowiec, Gazeta Ostrowiecka, Echo Dnia, Naostro.info oraz OstrowiecNews.pl.
17 października 2019 ŚWIĘTY KRZYŻ
II Przegląd Twórczości Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną "Świętokrzyskie jakie cudne" tuż, tuż, uczniowie klasy VIIb SPS i IIa SPdP postanowili to sprawdzić na własne oczy. I faktycznie Góry Świętokrzyskie w jesiennej szacie wyglądają cudownie. Widoki podczas pieszej wędrówki z Nowej Słupi na Święty Krzyż zapierały dech w piersiach i ten szelest liści pod nogami… To był dzień pełen atrakcji i wrażeń: wejście Traktem Królewskim, zwiedzanie Klasztoru, Wystawy Misyjnej MOMN z pamiątkami z całego świata, Muzeum Przyrodniczego ŚPN, którego wystawa jest spektaklem światła, dźwięku i odgłosów przyrody, spacer ścieżką przyrodniczą: „Śladem czarownic, pogańskich kultów i powstańczych kryjówek”. Świętokrzyskie jest cudne.
SZANOWNI RODZICE
W dniu jutrzejszym - 22.10.2019 r., ze względu na
II Wojewódzki Przegląd Twórczości Osób
z Niepełnosprawnością Intelektualną, nastąpi zmiana
organizacji czasu pracy w ZSS. Serdecznie zapraszamy
Rodziców wraz z dziećmi na godz. 10.00 do kina Etiuda.
Przewidywane zakończenie występów o godz. 13. ZAPRASZAMY
WARSZTATY TANECZNE POPOWO LETNISKO
W tym roku po raz drugi uczestniczyliśmy w warsztatach tanecznych,,W kręgu tańca" organizowanych przez Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji Kulturalnej i Sztuki ARTBALE. W turnusie brało udział siedem osób z ZSS - uczniów i uczennic pod opieką Anny Wieczerzak i Elżbiety Wybranowskiej. Poznaliśmy różne techniki tańca: Flamenco/ Latino, improwizacje taneczne, elementy Poloneza, Tańce w kręgu. Zgrupowanie trwało pięć dni. Wieczorami uczestniczyliśmy w spotkaniach, animacjach i pokazach przy muzyce. Program był bardzo napięty. Dodatkowo spędzaliśmy aktywnie dużo czasu na świeżym powietrzu wsród lasów miejscowości Popowo Letnisko.
17 PAŹDZIERNIKA WIZYTA W BWA
17 października uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy zwiedzili wystawę zorganizowaną w ramach uroczystego otwarcia Ostrowieckiego Browaru Kultury, zatytułowaną „Artyści z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie”. Oglądali prace wybitnych artystów, między innymi: J. Matejki, A. Grottgera, J. Fałata, L. Wyczółkowskiego. Uczestniczyli również w warsztatach plastycznych z monotypii. Poznali technikę graficzną, polegającą na malowaniu na niehigroskopijnej płycie farbą i ręcznym wykonaniu odbitki na zwilżonym papierze. Monotypię od innych technik graficznych odróżnia jej unikalność – z matrycy istnieje możliwość uzyskania tylko jednej odbitki. Dziękujemy dr Arturowi Bartkiewiczowi za oprowadzenie po wystawie oraz przybliżenie techniki monotypii.
UWAGA RODZICE!!!
24 października 2019r. o godz. 13.00
odbędzie się spotkanie dla rodziców z radcą prawnym, na bieżące tematy związane ze zmianami w prawie, dotyczącymi osób z niepełnosprawnościami.
Serdecznie zapraszamy!!!
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w naszej szkole, odbyła się uroczysta akademia połączona z pasowaniem na ucznia. W akademii wzięli udział uczniowie Angelika Lepiarz , Kamil Szczepański, Iwona Gajowik i Bianka Rzechowicz. Gościem specjalnym była Aleksandra Wiączek – uczennica I LO im. S.Staszica, która swoim talentem wokalnym uświetniła naszą uroczystość. Nauczyciele przyjęli życzenia i podziękowania od pani dyrektor ZSS Magdaleny Wykroty-Skóry, od pani dyrektor ŚDPS ,,Przystań” Jolanty Sienniak oraz od przedstawicielki Rady Rodziców ZSS pani Edyty Śmieszek. Dziękujemy!!!
Archiwum Aktualności