• ZAPRASZAMY NA TRENINGI KLUBU SPORTOWEGO "RYWAL"

          • W bieżącym roku szkolnym 2018/2019 dyrektor ZSS p.Magdalenia Wykrota-Skóra pozyskała na potrzeby treningów i zajęć sportowych członków Klubu Olimpiad Specjalnych "RYWAL" halę sportową w Zespole Szkoł Nr 2 (BUDOWLANKA)  w każdy czwartek w godz. 15.30 - 17.00. 

          • 6 listopada 2018r.

          • XIV PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ I LEGIONOWEJ

            W dniu 06.11. 2018 r uczniowie ZSS z klasy II b gimnazjum i II a przysposabiającej do pracy wybrali się do kina Etiuda na odbywające się tam przesłuchania w ramach XIV Przeglądu Pieśni Patriotycznej i Legionowej. Z wielkim zainteresowaniem i wzruszeniem wysłuchali zarówno znanych pieśni, jak również nowych piosenek o tematyce niepodległościowej w ciekawych aranżacjach w wykonaniu dzieci i młodzieży ostrowieckich szkół.

          • 6 listopada 2018r.

          • PRZYGODA Z PRACĄ

            W dniu 6.11.2018r. uczniowie kl. VIIa i VIIIa  oraz II b SSPdP  wraz  z nauczycielkami: Anną Wieczerzak, Justyną Buczałowską i Małgorzatą Łukasik w ramach programu „Przygoda z pracą”, realizowanego w trakcie zajęć lekcyjnych uczyli się jak marynować dynię. Program ten ma na celu poznawanie różnych zawodów w praktyce poprzez wykonywanie prostych czynności na rzecz szkoły, m. in.: przygotowywanie posiłków i uczestniczenie w pracach porządkowych na terenie szkoły. Uczniowie podczas zajęć nabywają nowe umiejętności, uczą się współpracy i współdziałania oraz  odpowiedzialności za powierzone zadania. Podczas dzisiejszych zajęć samodzielnie, według przepisu przygotowywali dynię do marynaty. Z zapałem obierali i kroili dynię, odmierzali składniki potrzebne do zrobienia zalewy octowej, myli słoiki na przetwory. Utrwalali umiejętności posługiwania się  sprzętami gospodarstwa domowego oraz zasady BHP podczas wykonywania różnych czynności w kuchni.

          • 4 listopada 2018r.

          • WYJŚCIE DO MIEJSC PAMIĘCI NARODOWEJ

            W dniu 4.11.2018r. uczniowie naszej szkoły wraz z młodzieżą z zaprzyjaźnionego liceum – odwiedzili cmentarz ostrowiecki przy ulicy Denkowskiej.

            Uczniowie przeszli również pod pomnik Papieża Jana Pawła II. Zapalili znicze, oddali hołd pomordowanym mieszkańcom Ostrowca.

            Takie wspólne wyjścia są organizowane corocznie w ramach realizowanego „Programu Integracji Społecznej uczniów ZSS z młodzieżą z III LO im. W. Broniewskiego”.

          • ZAPRASZAMY NA "FESTIWAL UMIEJĘTNOŚCI"

          • 17 listopada 2018 roku w Zespole szkół Specjalnych  ul. Iłżecka 33 odbędzie się

            projekt realizowany z środków Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św.

            przez Stowarzyszenie na Rzecz Wychowanków Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św. „Źródło”

            Główny cel zadania to zmiana wizerunku osób z niepełnosprawnością intelektualną, przełamanie stereotypowego myślenia o ich możliwościach i ograniczeniach.

            Uczniowie starszych klas Zespołu Szkół Specjalnych, pod opieką wychowawców będą prowadzili warsztaty artystyczne :

            - wykonywanie stroików świątecznych,

            - wypalanie w drewnie,

            - biżuteria z koralików,

            - haft matematyczny,

            - ozdabianie metodą decupage,

            - warsztaty kulinarne.

            Do udziału w projekcie zostali zaproszeni przedstawiciele szkolnych samorządów uczniowskich szkół średnich

            z terenu powiatu ostrowieckiego, pracownicy samorządowi, przedsiębiorcy z terenu Ostrowca Św. 

            Zaproszeni goście będą mieli okazję przypomnieć sobie tajniki technik artystycznych, które mogą stanowić pomysł na twórcze spędzanie czasu wolnego. Przede wszystkim będzie to okazja do bezpośredniego kontaktu 

            z osobami  niepełnosprawnymi intelektualnie, dzięki temu zwiększy się wiedza uczestników spotkania na temat sposobu funkcjonowania osób z głębszą niepełnosprawnością. Pozwoli to na zmianę postrzegania  naszych podopiecznych, o których najczęściej mówi się że „nie potrafią”, „ są zależne od innych osób”. Podczas warsztatów artystycznych to  uczniowie ZSS będą dzielili się umiejętnościami i wiedzą na temat wykonywania poszczególnych przedmiotów.

            Festiwal umiejętności to alternatywa dla sobotnich porządków i innych prac domowych. Chcemy abyście przypomnieli sobie jak można twórczo i kreatywnie spędzić czas.

            Spotkajmy się!!!

            Harmonogram spotkania:

            1. Powitanie /ok. godz. 1000/
            2. Warsztaty rękodzielnicze /do wyboru zgodnie z preferencjami zaproszonych gości/:

            - wykonywanie stroików świątecznych,

            - wypalanie w drewnie,

            - biżuteria z koralików,

            - haft matematyczny,

            - ozdabianie metodą decupage,

            - warsztaty kulinarne

                  3. Prezentacja wykonywanych prac /jeśli będziemy chcieli się pochwalić?/

                  4.  Sprawdzenie efektów pracy grupy kulinarnej /nie możemy się już doczekać…/

                  5. Certyfikaty dla uczestników spotkania /forma usprawiedliwienia nieobecności                                 

                      w domu w sobotnie przedpołudnie/

                  6. Zakończenie / jaka szkoda, że już 1300/

             

          • PAŹDZIERNIK 2018r.

          • SMAKI... KOLORY... ZAPACHY...

            Od października 2018r. bieżącego roku szkolnego realizowany jest w naszej placówce program zajęć kulinarnych „Smaki, kolory, zapachy”

            Uczniowie klasy Va przygotowują posiłki ucząc się samodzielności, zaradności a jednocześnie mogą rozwijać czynności manualne, wrażenia zmysłowe, ćwiczenia w czytaniu, planowanie i wymowę. Program ma także na celu uczyć zasad zdrowego odżywiania a opanowanie konkretnych czynności i rozwijanie umiejętności przyrządzania posiłków, kontynuacja tej pracy w dalszych etapach edukacji pozwoli uczniowi nabyć takie umiejętności, które przydadzą się w przyszłym, dorosłym życiu.

          • 30 października 2018r.

          • ZNICZ PAMIĘCI

            Uczniowie kl. I b SSPdP i kl. III c Gimnazjum wraz z nauczycielami Justyną Buczałowską  i Anną Gajowik – Ziółek wzięli udział projekcie edukacyjnym „Zapal Znicz Pamięci”  zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej – Delegatura  w Kielcach, Kuratorium Oświaty w  Kielcach, Ośrodek Myśli Patriotycznej
            i Obywatelskiej w Kielcach oraz Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Kulturowego w Kielcach. Celem projektu jest opieka nad miejscami pamięci narodowej.

            W tym roku, w związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, tegoroczna edycja poświęcona była bohaterom walk o niepodległość z lat 1914 – 1921. Główną intencją projektu jest zachowanie
            w pamięci i pielęgnowanie możliwie jak największej liczby miejsc upamiętniających żołnierzy Pierwszej Kompanii Kadrowej oraz Legionów Polskich. Uczniowie mieli za zadanie wyszukać  w swoim mieście miejsca pamięci narodowej związane z wydarzeniami dotyczącymi odrodzenia Polski jak również z okresu wojny polsko ‐ bolszewickiej, wzięcie ich pod opiekę, uporządkowanie, a następnie symboliczne zapalenie znicza. Na zakończenie projektu sporządzili notatkę dotycząca powstania i wyglądu pomnika nawiązującego do tych wydarzeń w naszym mieście oraz dołączyli zdjęcia z przebiegu  projektu. Korzystając z pięknej pogody odwiedzili również inne miejsca pamięci m.in. grób zbiorowy ofiar egzekucji z 30.IX.1942 r., czy Cmentarz Wojenny 1914-1917 i 1939 r.

             

          • 29 - 30 października 2018r.

          • DBAMY O ZDROWIE!
            JEMY WARZYWA I OWOCE!

            #zoltytalerz

            W ramach Programu Żółty Talerz w Placówkach oraz programu własnego „Dbam o zdrowie” realizowanego w bieżącym roku szkolnym w Zespole Szkół Specjalnych, podejmujemy działania na rzecz podniesienia świadomości uczniów w dziedzinie zdrowego odżywiania się.
            W dniach od 29 do 31 października 2018r. uczniowie szkoły przygotowywali soki owocowo-warzywne wg opracowanych wcześniej w klasach przepisów obrazkowych. Zapoznali się z obsługą wyciskarki wolnoobrotowej, myli, obierali i kroili potrzebne składniki. Spotkania kończyły się degustacją pysznych, zdrowych soków. 

             

          • 26 października 2018r.

          • SPOTKANIE Z LEŚNICZYM

            26 października 2018r. uczniów naszej szkoły odwiedził pan leśniczy Waldemar Wiewióra. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom  i młodzieży pracy leśnika oraz przedstawienie informacji o lasach naszego regionu - roślinach i zwierzętach, które w nich żyją. Ciekawe opowieści leśnika przybliżyły dzieciom zagadnienia przyrodnicze, a liczne ciekawostki z lasu sprawiły, iż spotkanie przebiegło w miłej i radosnej atmosferze. Uczniowie z zapartym tchem słuchali opowieści o tym, jak chronić i dbać o przyrodę oraz uczyły się, jak rozpoznawać określone gatunki zwierząt i rośli w lesie. Oglądali także przywiezione przez leśniczego eksponaty leśne – m.in. poroża sarny, jelenia, łosia. Spotkanie z Leśniczym  umożliwił naszym uczniom utrwalenie wiadomości o środowisku leśnym oraz lepsze poznanie i zrozumienie otaczającego ich świata.

            Spotkanie zorganizowały nauczycielki: Joanna Gałka i Joanna Zalewska.

             

             

          • 25 października 2018r.

          • I WOJEWÓDZKI PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ - "ŚWIĘTOKRZYSKIE JAKIE CUDNE" 

            ŚWIĘTOKRZYSKIE JAKIE CUDNE!

            W tym roku Zespół Szkół Specjalnych obchodzi jubileusz 25 – lecia istnienia. W związku z tym jest to dla placówki rok wyjątkowy.W obchody jubileuszu wpisuje się kolejna zorganizowana przez nas impreza I Wojewódzki Przegląd Twórczości Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ”Świętokrzyskie jakie cudne” Ostrowiec Świętokrzyski 2018. Organizatorem przeglądu było także Stowarzyszenie na Rzecz Uczniów i Wychowanków Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim „Źródło”. Projekt współfinansowany był ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego z okazji Jubileuszu 20 – lecia Województwa Świętokrzyskiego.

            Głównym celem przeglądu było propagowanie wiedzy o Województwie Świętokrzyskim, „o małej ojczyźnie" połączone z przeglądem twórczości osób niepełnosprawnych. Uczestnicy mogli zaprezentować różne formy wyrazu artystycznego: taniec, śpiew, ruch sceniczny. Uczestnikami przeglądu były dzieci, młodzież i osoby dorosłe z placówek dla osób z niepełnosprawnością intelektualną z terenu województwa świętokrzyskiego. Gościliśmy zespoły z:

            SOSW z Niemienice;

            Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjny „Radość Życia” z Sandomierza;

            SOSW z Jałowęs;

            SOSW nr 2 ze Skarżyska Kamiennej;

            Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Staszowie;

            SOSW z Ostrowca Św.;

            SOSW z Jędrzejowa;

            SOSW z Dębna.

            „Ciekawostki” o okolicy z której pochodzą uczestnicy przeglądu zostały wydane w formie broszury, którą rozdaliśmy uczestnikom i zaproszonym gościom.Patronat honorowy:Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam JarubasStarosta Powiatu Ostrowieckiego Zbigniew DudaPatronat medialny:Lokalna TVRadio Ostrowiec, Gazeta Ostrowieck, Wiadomości Świętokrzyskie

          • 22 października 2018r.

          • KISZENIE KAPUSTY

            Uczniowie klasy II b SSPdP  razem z p. Justyną Buczałowską i Martą Jakubowską  podczas zajęć przysposobienia do pracy zgłębiali tajniki kiszenia kapusty. Najpierw zapoznali się z dawnymi obrzędami i zwyczajami kiszenia kapusty, po czym wspólnie przystąpili do pracy. Było wspólne obieranie, krojenie, szatkowanie na dosyć już wysłużonej szatkownicy, przesypywanie do gara, solenie i ubijanie. Wszystkim uczniom najbardziej podobało się ubijanie kapusty specjalnym kołkiem. Była to dla nich bardzo ciekawa nauka poprzez wspólną pracę. Wspólne przygotowywanie kapusty do kiszenia, poznanie tradycji, pozwoliło młodzieży na wykorzystanie swoich umiejętności w zakresie samoobsługi, wykazania się samodzielnością, nabycia  umiejętności w zakresie prawidłowego, zdrowego odżywiania się, prawidłowego i bezpiecznego posługiwanie się sprzętem i urządzeniami gospodarstwa domowego. Taka forma zajęć stwarza doskonałe możliwości do pracy w warunkach  domowych dla własnych potrzeb oraz do przyszłej pracy zawodowej i życiowej osoby niepełnosprawnej.

          • 17 października 2018r.

          • GRUPA WSPARCIA DLA RODZICÓW I UCZNIÓW ZESPOŁU SZKÓŁ SPECJALNYCH
            “PATYCZAKI"


            Pierwsze zajęcia na Gutwinie odbyły się 17 października 2018r. w niezwykle pięknej, jesiennej scenerii. Aktywne spotkania grupy „ PATYCZAKI” odbywać się będą w roku szkolnym 2018/19 raz w tygodniu w środy w godzinach 17.00 - 18.30 na terenie Ośrodka Wypoczynku i Rekreacji „ Gutwin”.

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Specjalnych
      • sekretariat@zss.ostrowiec.pl ksiegowosc@zss.ostrowiec.pl dyrektor@zss.ostrowiec.pl wicedyrektor@zss.ostrowiec.pl
      • (41) 263 44 99
      • 27 -400 Ostrowiec Św. ul. Iłżecka 33 Poland
      • Kontakt do Inspektora Ochrony Danych w ZSS: iod@arx.net.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych