• Zajęcia rewalidacyjne - KOREKCJA WAD MOWY

Mowa jest sprawnością, której należy się uczyć podobnie jak chodzenia, jazdy na rowerze, pisania i czytania. Wczesne podjęcie z dziećmi ćwiczeń podnoszących umiejętność mówienia daje im szanse na osiągnięcie sukcesu tak w szkole, jak i w życiu społecznym.

Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowcu św. oferuje opiekę logopedyczną indywidualną, bądź w małych grupach dla uczniów na różnym poziomie wiekowym, podczas całego procesu edukacyjnego.

Placówka zatrudnia dwóch logopedów o następujących specjalnościach:

1.      neurologopeda mgr Elżbieta Wybranowska

2.      mgr  Katarzyna Sobczyk

Terapia wad mowy polega na stymulowaniu rozwoju mowy i korygowaniu istniejących wad wymowy; budowaniu i rozwijaniu sprawności komunikacyjnych.
          W praktyce logopedycznej zatrudnieni specjaliści dostosowują metody i formy pracy do indywidualnych możliwości każdego ucznia. Korekta wad mowy obejmuje:
          • ·         budowanie kontaktu i motywacji do komunikowania się
          • ·         usprawnianie i przygotowanie narządów artykulacyjnych
          • ·         budowanie kompetencji językowej i rozwijanie sprawności językowych
          • ·         ćwiczenia w zakresie korekcji wad wymowy.

Obok typowych ćwiczeń usprawniających i korygujących zaburzoną artykulacyjną stronę wypowiedzi wykonywane są także ćwiczenia stymulujące rozwój językowy i wspomagające mowę oraz doskonalące umiejętności pisania i czytania, takie jak:

• ·         ćwiczenia spostrzegawczości;
          • ·         ćwiczenia logicznego myślenia oraz myślenia przyczynowo-skutkowego;
          • ·         ćwiczenia koordynacji wzrokowej;
          • ·         słuchowej pamięci słownej;
          • ·         percepcji wzrokowej,
          • ·         analizy i syntezy słuchowej;
          • ·         słuchu fonematycznego;
          • ·         koordynacji wzrokowo-ruchowo-słuchowej;
          • ·         rozumienia wypowiedzi i czytanego tekstu;
          • ·         ćwiczenia poszerzające zasób słownictwa z wykorzystaniem daktylografii oraz znaków języka migowego,
          • ·         naukę czytania i pisania, kształtowanie mowności oraz umiejętności komunikacyjnych w ogóle.
          • ·     doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz umiejętności mowy opowieściowej z zachowaniem prawidłowych form gramatyczno - składniowych

Podczas zajęć wykorzystuje się multimedialne, specjalistyczne programy logopedyczne do diagnozy i terapii dzieci oraz komputerowe programy edukacyjne, zwiększając tym samym atrakcyjność procesu edukacyjnego.