• PAŹDZIERNIK 2018r.

• SMAKI... KOLORY... ZAPACHY...

Od października 2018r. bieżącego roku szkolnego realizowany jest w naszej placówce program zajęć kulinarnych „Smaki, kolory, zapachy”

Uczniowie klasy Va przygotowują posiłki ucząc się samodzielności, zaradności a jednocześnie mogą rozwijać czynności manualne, wrażenia zmysłowe, ćwiczenia w czytaniu, planowanie i wymowę. Program ma także na celu uczyć zasad zdrowego odżywiania a opanowanie konkretnych czynności i rozwijanie umiejętności przyrządzania posiłków, kontynuacja tej pracy w dalszych etapach edukacji pozwoli uczniowi nabyć takie umiejętności, które przydadzą się w przyszłym, dorosłym życiu.

• 30 października 2018r.

• ZNICZ PAMIĘCI

Uczniowie kl. I b SSPdP i kl. III c Gimnazjum wraz z nauczycielami Justyną Buczałowską  i Anną Gajowik – Ziółek wzięli udział projekcie edukacyjnym „Zapal Znicz Pamięci”  zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej – Delegatura  w Kielcach, Kuratorium Oświaty w  Kielcach, Ośrodek Myśli Patriotycznej
            i Obywatelskiej w Kielcach oraz Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Kulturowego w Kielcach. Celem projektu jest opieka nad miejscami pamięci narodowej.

W tym roku, w związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, tegoroczna edycja poświęcona była bohaterom walk o niepodległość z lat 1914 – 1921. Główną intencją projektu jest zachowanie
            w pamięci i pielęgnowanie możliwie jak największej liczby miejsc upamiętniających żołnierzy Pierwszej Kompanii Kadrowej oraz Legionów Polskich. Uczniowie mieli za zadanie wyszukać  w swoim mieście miejsca pamięci narodowej związane z wydarzeniami dotyczącymi odrodzenia Polski jak również z okresu wojny polsko ‐ bolszewickiej, wzięcie ich pod opiekę, uporządkowanie, a następnie symboliczne zapalenie znicza. Na zakończenie projektu sporządzili notatkę dotycząca powstania i wyglądu pomnika nawiązującego do tych wydarzeń w naszym mieście oraz dołączyli zdjęcia z przebiegu  projektu. Korzystając z pięknej pogody odwiedzili również inne miejsca pamięci m.in. grób zbiorowy ofiar egzekucji z 30.IX.1942 r., czy Cmentarz Wojenny 1914-1917 i 1939 r.

• 29 - 30 października 2018r.

• DBAMY O ZDROWIE!
            JEMY WARZYWA I OWOCE!

#zoltytalerz

W ramach Programu Żółty Talerz w Placówkach oraz programu własnego „Dbam o zdrowie” realizowanego w bieżącym roku szkolnym w Zespole Szkół Specjalnych, podejmujemy działania na rzecz podniesienia świadomości uczniów w dziedzinie zdrowego odżywiania się.
            W dniach od 29 do 31 października 2018r. uczniowie szkoły przygotowywali soki owocowo-warzywne wg opracowanych wcześniej w klasach przepisów obrazkowych. Zapoznali się z obsługą wyciskarki wolnoobrotowej, myli, obierali i kroili potrzebne składniki. Spotkania kończyły się degustacją pysznych, zdrowych soków.

• 26 października 2018r.

• SPOTKANIE Z LEŚNICZYM

26 października 2018r. uczniów naszej szkoły odwiedził pan leśniczy Waldemar Wiewióra. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom  i młodzieży pracy leśnika oraz przedstawienie informacji o lasach naszego regionu - roślinach i zwierzętach, które w nich żyją. Ciekawe opowieści leśnika przybliżyły dzieciom zagadnienia przyrodnicze, a liczne ciekawostki z lasu sprawiły, iż spotkanie przebiegło w miłej i radosnej atmosferze. Uczniowie z zapartym tchem słuchali opowieści o tym, jak chronić i dbać o przyrodę oraz uczyły się, jak rozpoznawać określone gatunki zwierząt i rośli w lesie. Oglądali także przywiezione przez leśniczego eksponaty leśne – m.in. poroża sarny, jelenia, łosia. Spotkanie z Leśniczym  umożliwił naszym uczniom utrwalenie wiadomości o środowisku leśnym oraz lepsze poznanie i zrozumienie otaczającego ich świata.

Spotkanie zorganizowały nauczycielki: Joanna Gałka i Joanna Zalewska.