• 9 listopada 2017r.
     • 9 listopada 2017r.

     •  

      ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 

      W ZSS

      9 listopada 2017 roku w ZSS odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie wraz z opiekunami zaprezentowali piękną lekcję historii oraz patriotyzmu deklamując wiersze i śpiewając patriotyczne pieśni. Uroczystości swą obecnością uatrakcyjnili zaproszeni goście. Ze swym recitalem pieśni legionowych wystąpiły "Perły" Ryszarda Góry natomiast Kompania Reprezentacyjna Niepublicznego Technikum im. Generała Władysława Andersa w Opatowie pod czujnym okiem pani dyrektor Magdaleny Szczygieł zaprezentowała sprzęt wojskowy wchodzący w skład wyposażenia współczesnego żołnierza. Uczniowie klas mundurowych zachwycili naszą publiczność pokazem musztry. Po części oficjalnej był czas na wspólne refleksje, rozmowy oraz słodki poczęstunek przygotowany przez pracowników ZSS. Nad całością uroczystości czuwaly panie: Ewa Ciastek i Małgorzata Chojnacka.

      http://zssostrowiec.edupage.org/album/?#photos:album:404

       

    • 8 listopada 2017r.
     • 8 listopada 2017r.

     •  

      ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

      W DPS PRZY UL. GRABOWIECKIEJ

      8 listopada 2017 r. w ramach nawiązania współpracy z DPS na ul. Grabowieckiej uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi opiekunami zaprezentowali w tejże placówce piękną lekcję historii z okazji Święta Niepodległości. 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczciliśmy deklamując wiersze i śpiewając najsłynniejsze pieśni patriotyczne. W drugiej części programu artystycznego zaprezentowali się gospodarcze ze swoim repertuarem pieśni legionowych. Po części oficjalnej był czas na wspólne refleksje, rozmowy, integrację oraz słodki poczęstunek przygotowany przez mieszkańców DPS-u Nad całością uroczystości czuwały : Ewa Ciastek i Małgorzata Chojnacka.

      http://zssostrowiec.edupage.org/album/?#photos:album:405

       

    • 6 - 7 listopada 2017r.
     • 6 - 7 listopada 2017r.

     •  

      DZIEŃ POSTACI BAJEK

      W dniach 6-7 listopada 2017 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Postaci z Bajek. Pierwszego dnia na zaproszenie p. Katarzyny Grabskiej przybyli do nas aktorzy teatru Skrzat z Krakowa, którzy zaprezentowali przedstawienie pt. „Z kulturą na Ty”. Wszystkim uczniom spektakl bardzo się podobał, czego dowodem były gromkie brawa na zakończenie.

       Kolejny dzień to spotkanie dla uczniów Szkoły Podstawowej. Na początku wszyscy wysłuchali bajki pt. „Zielony Kapturek” przeczytanej przez Panią Dyrektor. Następnie odbył się pokaz bajkowych strojów przygotowanych przez poszczególne klasy. Kolejną atrakcją spotkania była bajka „Pan Twardowski” zaprezentowana przez szkolny teatrzyk  Baju Baj  pod opieką p. Marzeny Piotrowskiej. Sprawdzianem uważnego udziału w imprezie były zagadki przygotowane przez p. Joannę Gałkę, z którymi wszyscy uczniowie poradzili sobie doskonale. Nagrodą za aktywny udział był słodki poczęstunek.

      Spotkanie poprowadziły i zorganizowały p. Joanna Borowska i p. Beata Przydatek.

      http://zssostrowiec.edupage.org/album/?#photos:album:409

       

    • 4 listopada 2017r.
     • 4 listopada 2017r.

     •  

      "WSPÓLNIE  WĘDRUJEMY" - RAJD

      W dniu 04.11.2017r. w ramach programu zajęć pozalekcyjnych promujących turystykę pieszą: „Wspólnie wędrujemy”  przy współpracy PTTK o/ Świętokrzyski im. Stanisława  Jeżewskiego  w Ostrowcu Św. odbył się rajd do gotyckiej kaplicy pw. św. Katarzyny,  w którym uczniowie ZSS wzięli udział wraz z opiekunami Edytą Kopyś i Małgorzatą Łukasik . Trasa  z Dębowej Woli poprzez  Jeleniec , Kaplicę doprowadziła uczestników do Koloni Inwalidzkiej. Mimo iż  las przywitał nas strasznym błotem, ogromnymi kałużami to w dobrym humorze i przy sprzyjającej  jesienno sobotniej pogodzie pokonaliśmy  13 kilometrową trasę zdobywając kolejne punkty potrzebne do zdobycia Odznaki Turystyki Pieszej. W trakcie marszu  udało nam się zebrać okazałe  grzyby ( kanie, podgrzybki, maślaki  oraz kurki, które rzadko rosną o tej porze roku). Czekamy na kolejne wyprawy.

      http://zssostrowiec.edupage.org/album/?#photos:album:399

       

    • 3 - 4 listopada 2017r.
     • 3 - 4 listopada 2017r.

     •  

      GALA  SPORTOWCÓW 

      W dniach 3 i 4 listopada gościliśmy na Gali Specjalnych Sportowców zrzeszonych w Świętokrzyskim Oddziale Regionalnym Olimpiad Specjalnych. Z Klubu Rywal zaproszeni zostali Małgorzata Górczyńska, Rafał Bilewicz. Piotr Gierada, Kamil Podsiadło Marcin Spyra - Zawodnicy, Ernest Krajewski - Trener oraz Justyna Wołowiec - Przewodnicząca Klubu. Do nagrody Lidera Zawodników nominowany został Rafał Bilewicz, a do Lidera Trenerów Ernest Krajewski. W tym roku nie udało się uzyskać tytułu Lidera, ale Rafał i Ernest otrzymali Dyplomy z wyróżnieniem za nominację. Wspaniała zabawa i dobre humory dopisywały nam podczas pobytu. Słowa przysięgi Zawodników Olimpiad Specjalnych przyświecają naszemu wysiłkowi, pracy i pasji " Pragnę zwyciężać, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężać niech będę dzielny w swym wysiłku ".

      Gratulujemy wszystkim Liderom, wyróżnionym, oraz organizatorom za wspaniałe przeżycia i fantastyczną organizację imprezy. Dziękujemy i pozdrawiamy wszystkich którzy trzymali za nas kciuki.

      http://zssostrowiec.edupage.org/album/?#photos:album:398

       

       

    • 3 - 4 listopada 2017r.
     • 3 - 4 listopada 2017r.

     •  

      3 - 4 listopada 2017r. - Obrazek 1HIPOTERAPIA 

      (zajecia 2 i 3)

          W dniach 3 - 4 listopada 2017r. odbyły się kolejne zajęcia z hipoterapii dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych realizowane przez Stowarzyszenie „Źródło”. Zadanie jest dofinansowane przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego ze środków PFRON w 2017r.

      Nasi uczniowie już coraz pewniej czują się na koniu i chętnie wykonują polecenia hipoterapeuty.  Ci, którzy czekają na swoją kolej miło spędzają czas na świetlicy przy grach i zabawach oraz przy muzyce. Uczniowie szybko zaprzyjaźnili się z mieszkańcami ośrodka,  m. in. osiołkiem, kucykami i kozami, które bardzo chętnie zjadają  przynoszone przez dzieci marchewki. Oczywiście kotki, z którymi zaprzyjaźnili się uczniowie podczas pierwszych zajęć nadal są noszone przez wszystkich na rękach.                                                    

        W sobotę obchodziliśmy urodziny Oliwki Otolińskiej. Było wspólne śpiewanie sto lat dla solenizantki i oczywiście cukierki, którymi Oliwka poczęstowała wszystkich uczestników projektu.  Za zgodą pani hipoterapeutki cukierka dostał również koń - Dryf, na którym jeździła Oliwka. 

      http://zssostrowiec.edupage.org/album/?#gallery/397

       

    • 28 października 2017r.
     • 28 października 2017r.

     •  

      28 października 2017r. - Obrazek 1HIPOTERAPIA

      (zajęcia 1)

      W dniu 28.10.17 r., 22 uczniów Zespołu Szkół Specjalnych oraz dwoje absolwentów uczęszczających do Środowiskowego Domu Samopomocy „Przystań” przy ul. Iłżeckiej 33  po raz pierwszy wzięło udział w zajęciach z hipoterapii zorganizowanych w Ośrodku Hipoterapii i Rekreacji Konnej „Lolek i Bolek”, Śródborze 3.

      Jest to zadanie  realizowane przez Stowarzyszenie  na Rzecz Wychowanków Zespołu Szkół Specjalnych „Źródło” dofinansowane przez Samorząd  Województwa Świętokrzyskiego ze środków PFRON w 2017 r.w terminie od 20.10.2017 r.  do 7.12.2017 r. 

      W zadaniu bierze także udział 16 uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Ożarowie. Dla każdego z 16 uczestników przewidziano po 4 spotkania w miesiącu listopad 2017r.

      Wszystkim uczestnikom bardzo szybko spodobał się ten rodzaj zajęć i już podczas pierwszego spotkania spróbowali swoich sił jeżdżąc konno   ze wsparciem hipoterapeuty. Uczniowie, którzy czekali na swoją kolej miło spędzali czas na świetlicy. Dużą atrakcją okazały się małe kotki – mieszkańcy stadniny, które były przekazywane z rąk do rąk.  Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Justyna Buczałowska – koordynator projektu, Anna Gajowik – Ziółek i Urszula Sasak.         

       http://zssostrowiec.edupage.org/album/?#gallery/396                        

       

    • 27 października 2017r.
     • 27 października 2017r.

     •  

      MUZEUM HISTORYCZNO - ARCHEOLOGICZNE W CZĘSTOCICACH: 

      LEKCJA MUZEALNA,

       WYSTAWA pt. "CEPELIOWSKA TKANINA ARTYSTYCZNA"

      W dniu 27.10.2017 r. uczniowie klas III a i III c SSPdP  oraz  klas gimnazjalnych uczestniczyli w wyjściu do Muzeum Historyczno – Archeologicznego w Częstocicach, gdzie obejrzeli wystawę czasową „Cepeliowska tkanina artystyczna”, a także wzięli udział w lekcji muzealnej.
      Podczas lekcji, którą prowadziły panie Maria Kopańska i Zofia Kogut z Sekcji Rękodzieła w Szewnie dowiedzieli się o wielu ciekawostkach związanych z tkactwem. Panie prezentowały tkanie na krośnie przy użyciu wełny i sizalu, a niektórzy uczniowie z pomocą pań próbowali swoich sił przy krośnie. Uczniowie obejrzeli także krótki film, podczas którego dowiedzieli się kim jest tkacz, co to jest kilim i gobelin, a także wielu innych rzeczy związanych z tkactwem. Wyjście zorganizowały nauczycielki: Justyna Buczałowska i Mariola Klusek.

      http://zssostrowiec.edupage.org/album/?#gallery/395

       

    • 26 października 2017r.
     • 26 października 2017r.

     •  

       

      "K O C H A M  C I Ę  P O L S K O 

      K O C H A M  C I Ę  E U R O P O"

      26 października odbyła się uroczystość ,,Kocham cię Polsko, kocham cię Europo". Celem imprezy było utrwalenie wiadomości o Polsce i Europie. Rywalizujące drużyny odpowiadały na pytania dotyczące geografii, kuchni, postaci z bajek i popularnych piosenek. Zwieńczeniem turnieju była promocja produktu regionalnego jakim jest krówka opatowska. Wszyscy zostali poczęstowani cukierkami.  Imprezę zaliczmy do udanych. Uroczystość przygotowały panie: Marta Banach, Małgorzata Jankowska, Agnieszka Wziątek-Dryjas.

      http://zssostrowiec.edupage.org/album/?#gallery/394

       

    • 25 października 2017r.
     • 25 października 2017r.

     •  

      ŚWIĘTOKRZYSKI  MITYNG GIMNASTYCZNY 

      W SKARŻYSKU KAMIENNEJ

           25 października 2017 roku w odbył się Świętokrzyski Mityng Gimnastyczny Olimpiad Specjalnych w Skarżysku Kamiennej. W zawodach uczestniczyło czterech naszych  uczniów: Grzegorz Zugaj, Małgorzata Górczyńska, Maria Duda i Natalia Czuba. Prezentowali się w 2  konkurencjach: równoważnia i  skok. Zdobyli 2 srebrne medale- Grzegorz Zugaj, 1 brązowy- Maria Duda. Gratulujemy

      Zawodników przygotował: mgr Agnieszka Przybysławska i mgr Anna Wieczerzak

      http://zssostrowiec.edupage.org/album/?#gallery/393

       

    • 25 padziernika 2017r.
     • 25 padziernika 2017r.

     •  

      Wypadek - Co robić?

           spotkanie z ratownikami ostrowieckiej grupy PCK 

                  W dniu 25.10.2017 roku - ostrowiecka Grupa PCK, po raz drugi, przeprowadziła w naszej szkole zajęcia, tym razem pod hasłem "Wypadek - Co robić?". Zajęcia miały na celu nauczyć dzieci, jak należy się zachować i co należy zrobić będąc świadkiem wypadku.

      Panie: Beata Barska-Jagiełło i Aleksandra Guzik omówiły zasady udzielania pierwszej pomocy, pokazały, jak bezpiecznie należy ułożyć osobę poszkodowaną i zabezpieczyć ją do momenty przyjazdu pogotowia ratunkowego. Nasi uczniowie mieli możliwość przećwiczenia tych zachować pod "czujnym okiem" ratowników medycznych. Na zakończenie uczniowie otrzymali "Plany Zajęć", na których widnieją numery telefonów alarmowych oraz schematy postępowania przy udzielaniu pierwszej pomocy.

      Koordynatorem zajęć była pani mgr Katarzyna Sobczyk.

      http://zssostrowiec.edupage.org/album/?#gallery/392

       

       

    • 23 października 2017r.
     • 23 października 2017r.

     •  

      ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

      W GOSPODARSTWIE "POD LASEM"

      W dniu 23.10.2017 roku odbyła się wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego „Pod lasem” z okazji „Święta pieczonego ziemniaka”. Pogoda zmienną jest w tym jesiennym okresie, ale atrakcji nie zabrakło. Uczniowie pomimo niesprzyjającej aury wesoło bawili się podczas wspólnej zabawy tanecznej.  Pod okiem opiekunów nawiązali przyjacielskie stosunki z królikiem Bonifacym, nakarmili konia oraz inne zwierzęta w gospodarstwie. Uczyli się poszanowania dla zwierząt oraz pracy ludzkiej. Pomagali w przygotowaniu ogniska i poczęstunku.  Atrakcją kulinarną były pieczone na ognisku ziemniaki i pyszne kiełbaski z grilla. Wycieczkę zorganizowały nauczycielki Elżbieta Wypchło i Iwona Rusinowicz.  Dziękujemy wszystkim za pomoc i zaangażowanie.

      http://zssostrowiec.edupage.org/album/?#gallery/389

       

    • 13 października 2017r.
     • 13 października 2017r.

     •  

      DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

              W dniu 13.10.2017 r. dzieci i młodzież naszej szkoły piosenką, słowem i tańcem uświetniły obchody Dnia Edukacji Narodowej. Wiele ciepłych i serdecznych słów popłynęło w kierunku nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły. Uczniowie wyrazili swoją wdzięczność za ich codzienny trud, poświęcenie i troskę. Były kwiaty, życzenia i Nagrody Dyrektora dla najlepszych  nauczycieli i pracowników szkoły.

      Nad całością uroczystości czuwały Alicja Major–Salwierz i Agnieszka Przybysławska.

      http://zssostrowiec.edupage.org/album/?#gallery/388

       

    • 12 października 2017r.
     • 12 października 2017r.

     •  

      WYCIECZKA  DO  STARACHOWIC

      12 października 2017 roku grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w wycieczce do Starachowic. Celem wycieczki było zwiedzenie Muzeum Przyrody i Techniki. Na miejscu uczniowie obejrzeli wystawę paleontologiczną, prezentującą prehistoryczne zwierzęta żyjące na terenie Gór Świętokrzyskich. Poznali również Zakład Wielkopiecowy, zabytkowy Wielki Piec oraz Maszynę Parową. Duże zainteresowanie uczniów wzbudziła wystawa samochodów ciężarowych marki Star. Atrakcją wycieczki był przejazd na trasie Ostrowiec Św. – Starachowice szynobusem. Organizatorami wyjazdu były panie Joanna Borowska oraz Beata Przydatek.

      http://zssostrowiec.edupage.org/album/?#gallery/390

    • 10 października 2017r.
     • 10 października 2017r.

     •  

      Świętokrzyski Turniej Badmintona Olimpiad Specjalnych w Nowinach

       10 października 2017r. trzech zawodników z naszego klubu OS RYWAL: Tomasz Tekierka, Grzegorz Dwojak, Rafał Bilewicz wzięło udział w Świętokrzyskim Turnieju Badmintona Olimpiad Specjalnych w Nowinach.

       W turnieju uczestniczyło 90 zawodników z 21 klubów. Zawodnicy po grach obserwowanych zostali zakwalifikowani do dwóch grup sprawnościowych. Gra była bardzo zacięta i emocjonująca. Wymagała
      od zawodników skupienia, koncentracji i dobrej kondycji fizycznej. Nasi zawodnicy zdobyli dwa brązowe medale. 

       Zawody miały na celu m.in. stworzenie warunków do rywalizacji i sprawdzenia poziomu możliwości zawodników województwa świętokrzyskiego w badmintonie, popularyzację tej dyscypliny sportu
      oraz integrację ze środowiskiem.

       Uczestnictwo w zawodach i rywalizacja sportowa jeszcze bardziej zmotywowały chłopców do podniesienia swoich umiejętności w tej dyscyplinie sportowej. Zawody umożliwiły nawiązywanie nowych znajomości
      oraz podniesienie własnej samooceny.

       Opiekunem naszych zawodników była pani Katarzyna Sobczyk.

      http://zssostrowiec.edupage.org/album/?#gallery/387

       

    • 7 października 2017r.
     • 7 października 2017r.

     •  

      "WSPÓLNIE  WĘDRUJEMY"

      W dniu 07.10.2017r. w ramach programu zajęć pozalekcyjnych promujących turystykę pieszą: „Wspólnie wędrujemy”  przy współpracy PTTK o/ Świętokrzyski im. Stanisława  Jeżewskiego w Ostrowcu Św.  odbył się  XXVII Rajd Śladami Patrona oddziału. w którym uczniowie ZSS wzięli udział wraz z opiekunami Edytą Kopyś i Katarzyną Krakowiak.  Trasa  z Pawłowa poprzez Pokrzywnicę - Włochy – Skały doprowadziła uczestników do Grzegorzowic, gdzie odbyło się wspólne ognisko oraz konkurs z nagrodami.  Zwiedziliśmy kościół oraz cmentarz  wojenny w Pawłowie, park podworski w Pokrzywnicy i Grzegorzowicach oraz kościół  pw. Jana Chrzciciela  w Grzegorzowicach.  W dobrym humorze i przy sprzyjającej pogodzie pokonaliśmy  całą  11 kilometrową trasę zdobywając pierwsze punkty w celu zdobycia Odznaki Turystyki Pieszej. Czekamy na kolejne wyprawy.

      http://zssostrowiec.edupage.org/album/?#gallery/386

       

    • 6 października 2017r.
     • 6 października 2017r.

     •  

      TURNIEJ  PIŁKI  NOŻNEJ  DRUŻYN  MĘSKICH

      W  OSTROWCU  ŚW.

      W dniu  6 października 2017r. w hali sportowej LO im. Władysława Broniewskiego odbył się Turniej Piłki Nożnej Drużyn Męskich 6 osobowych niepełnosprawnych zawodników.  W rozgrywkach  uczestniczyły trzy drużyny: 
      - Zespół Szkół Specjalnych ul. Iłżecka 33
      - SOSW w Jałowęsach
      - Ośrodek Edukacyjno-Terapeutyczny "Radość Życia" Sandomierz

      Wyniki rozgrywek:
      SOSW Jałowęsy - Zespół Szkół Specjalnych                             3:0
      SOSW Jałowęsy  - "Radość Życia" Sandomierz                         1:0
      Zespół Szkół Specjalnych  - "Radość Życia" Sandomierz         2:2

      Zawody rozpoczęła profesjonalna rozgrzewka przeprowadzona przez zawodników KSZO Ostrowiec pod opieką trenera Krystiana Kanarskiego. 
      Zespół "Iskierki" pięknie wypełniał przerwy meczu swoim artystycznym programem jak również zagrzewał zawodników do rywalizacji kibicując na trybunach.

      Mecze sędziował uczeń LO nr III im. Wł. Broniewskiego Maciej Soja za co składamy serdeczne podziękowania.
      I miejsce  i złoty medal - SOSW w Jałowęsach
      II miejsce i srebrny medal - Ośrodek Edukacyjno-Terapeutyczny "Radość Życia" Sandomierz
      III miejsce – brązowy medal Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św.
      Podczas rozgrywek został wyłoniony KRÓL STRZELCÓW - Rafał Bilewicz zawodnik drużyny Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św.
      Puchary oraz medale zawodnicy otrzymali z rąk Pani dyrektor ZSS Magdaleny Wykroty-Skóra, naczelnika Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Pana Antoniego Maciejko, dyrektora LO nr III im. Wł. Broniewskiego Pana Roberta Wardy.

      Część integracyjna odbyła się w Zespole Szkół Specjalnych przy ul. Iłżeckiej, gdzie podczas poczęstunku zawodnicy  mogli poznać się bliżej, porozmawiać o przeżyciach i emocjach towarzyszących rozgrywkom.
      Podziękowania i ukłony w stronę naszych sprzymierzeńców i darczyńców - Pana dyrektora Roberta Wardy –  za udostępnienie hali sportowej, za pomoc w organizacji Turnieju oraz za całokształt działań na rzecz uczniów Zespołu Szkół Specjalnych.
      Pani Moniki Młynarczyk – koordynatorowi programu "Tak! Pomagam!" i firmie PROVIDENT za pomoc i ufundowanie pucharów, medali oraz ciepłego posiłku.
      Piekarni Małgorzatka, Piekarni Lazur – słodki poczęstunek dla zawodników.
      Panu Dariuszowi Wierzbińskiemu, który zadbał o wodę i napoje dla uczestników.
      Nad organizacją turnieju czuwali nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych: Justyna Buczałowska, Iwona Rusinowicz, Mariusz Chamera.

      http://zssostrowiec.edupage.org/album/?#gallery/385

       

    • 29 - 30 września 2017r.
     • 29 - 30 września 2017r.

     •  

      UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKIEJ

      ZBIÓRCE  ŻYWNOŚCI -

      "PODZIEL  SIĘ  POSIŁKIEM"

       W dniach 29-30.09. 2017r. odbyła się ogólnopolska zbiórka żywności prowadzona przez Federację Polskich Banków Żywności, w której co roku bierze udział ponad 2000 sklepów i 40 000 wolontariuszy. Tym razem akcja była pod hasłem „Podziel się dobrym posiłkem”. Zebrane   produkty żywnościowe oraz produkty Danone zostaną przekazane wybranym świetlicom środowiskowym i organizacjom społecznym z całej Polski. 
      Nasi uczniowie  dzielnie spisali się jako wolontariusze i stawili licznie na swoich stanowiskach aby wspólnie z opiekunami włączyć się do zbiórki. Koordynatorami akcji w naszej szkole są nauczycielki Małgorzata Stramowska i Iwona Rusinowicz.


      http://zssostrowiec.edupage.org/album/?#gallery/382

       

    • 30 września 2017r.
     • 30 września 2017r.

     •  

       Harcerskie ognisko

      „Pod Kamieniem” w Szewnie

      W sobotni poranek 30 września 2017r. , grupa harcerzy z ZSS wyruszyła na pieszą wycieczkę z Ostrowca do Szewny, konkretnie do miejsca zwanego „Pod Kamieniem”. Harcerzom dopisywała piękna pogoda i dobre humory. Po drodze zwiedzili kilka ciekawych miejsc. Między innymi Pałac Wielopolskich w Częstocicach oraz park otaczający ten obiekt. Zatrzymali się też w Szewnie przy kościele parafialnym pod wezwaniem Św. Mikołaja. Kościół tak malowniczo  położony na niewielkim wzniesieniu, otworzył przed uczestnikami panoramę okolicznych miejscowości. Okolice Ostrowca są naprawdę urokliwe, o czym świadczą zamieszczone poniżej zdjęcia… Po krótkim odpoczynku powędrowali do magicznego miejsca „Pod Kamieniem”, który jest  nieożywionym pomnikiem przyrody. Wszyscy uznali, że to najlepszy czas  na odpoczynek po przejściu prawie 7 km,  ognisko i pieczenie kiełbasek. W tak pięknych, jesiennych okolicznościach przyrody, przy śpiewie harcerskich pieśni upłynęły ostatnie godziny wycieczki. Pierwszej wycieczki tej jesieni ale nie ostatniej, bowiem wszyscy uznali, że czasem warto wyjść z  domu i aktywnie wypoczywać.

      Opiekunami  harcerzy  były druhny : Mariola Klusek i Agnieszka Wziątek-Dryjas.

      http://zssostrowiec.edupage.org/album/?#gallery/381