• MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ - TEATR CIENI

          • "MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ" - TEATR CIENI

            W środę 17 kwietnia 2019 r. w Zespole Szkół Specjalnych, ul. Iłżecka 33 odbyło się przedstawienie Misterium Męki Pańskiej. W tym roku dzieci przedstawiły wydarzenia Wielkiego Tygodnia w formie teatru cieni. Przedstawienie cieszyło się wielkim zainteresowaniem. Młodzi aktorzy za pomocą gestów i muzyki odegrali sceny z ostatnich dni życia Jezusa.

            Grę aktorów podziwiali zaproszeni goście, rodzice, uczniowie, pracownicy szkoły oraz uczestnicy i pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy „Przystań”. Spektakl dostarczył każdemu wielu wzruszeń i pozwolił na chwilę refleksji nad tajemnicą męki i zmartwychwstania Jezusa.

          • Z PRZEDŚWIĄTECZNĄ WIZYTĄ...

          • UCZNIOWIE ZSS ZE ŚWIĄTECZNYMI ŻYCZENIAMI U PANI I PANA STAROSTY

            Delegacja uczniów  Zespołu Szkół Specjalnych, ul. Iłżecka 33  wraz z opiekunem i panią dyr Magdaleną  Wykrota - Skóra udała się z przedświąteczną wizytą do Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św. Z okazji  zbliżających się Świąt Wielkanocnych, uczniowie złożyli serdeczne życzenia pani staroście Marzenie Dębniak oraz panu wicestaroście Andrzejowi Jabłońskiemu. 

          • "MARZYCIELSKA POCZTA"

          • „MARZYCIELSKA  POCZTA”

                         Już po raz trzeci uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św., przy ul. Iłżeckiej 33 przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „Marzycielska Poczta”, która polega na wysyłaniu tradycyjnych kartek i listów do chorych dzieci. Na stronie MarzycielskaPoczta.pl prezentowane są profile chorych dzieci wraz z ich adresami pocztowymi, pod które każdy może napisać. W profilach można odnaleźć najważniejsze informacje o dzieciach, ich zainteresowania czy krótką biografię. Dzieci z Marzycielskiej Poczty, to dzieci które wymagają ciągłej rehabilitacji i częstych pobytów w szpitalach.  Dla nich listy i kartki stanowią ogromne wsparcie, dodają im siły do walki z chorobą, a ich rodzicom otuchy. Nasi uczniowie bardzo chętnie przyłączyli się do akcji, tym bardziej,  że niektóre z nich często mają podobne doświadczenia. Robienie kartek dla innych dzieci sprawia im dużo frajdy podczas wykonywania, uczy także empatii, pomagania innym i uwrażliwia na trudną sytuację rówieśników. Z okazji zbliżających się świąt nasi uczniowie wykonali około 40 kartek dla dwójki dzieci: Nikolki z Lublina i Wiktorii z miejscowości Bystra Podhalańska. Wszyscy życzymy im zdrowych, rodzinnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, a także wiele słodkości od wielkanocnego królika. Koordynatorkami akcji w szkole są nauczycielki: Justyna Buczałowska  i Mariola Klusek.

          • 14 kwietnia 2019 - ORLEN WARSAW MARATHON 2019

          • „RYWAL” W ORLEN WARSAW MARATHON !!!

            14 kwietnia bieżącego roku odbyła się kolejna edycja biegu z cyklu Orlen Warsaw Marathon. Na starcie nie mogło zabraknąć uczniów naszej szkoły, którzy w tych zawodach zdobywają medale od 2013 roku!!! Dla Kamila Podsiadłego był to już piąty start, a dla Natalii Śmieszek czwarty. Po raz pierwszy w tym roku z dystansem dziesięciu kilometrów zmierzył się Marcin Spyra. Podobnie jak reszta naszych dzielnych zawodników zapowiada powrót do stolicy, by wziąć udział w kolejnej edycji biegu. Nie mamy wątpliwości, że nasi trenerzy Elżbieta Wybranowska i Ernest Krajewski zapewne zadbają o solidne przygotowanie uczniów do zawodów.
            Uczestników biegu na trasie wspierała i motywowała liczna grupa pracowników Zespołu Szkół Specjalnych wraz z przyjacielem Klubu „Rywal”, którzy również postanowili wziąć udział w zawodach. Nasi uczniowie mogli liczyć na wsparcie ze strony dorosłych również w czasie treningów, dlatego podziękowania należą się p. Wiolecie Myśliwiec, Anecie Stawczyk, Joannie Gałce, Iwonie Rusinowicz oraz panom Mariuszowi Chamerze i Jarosławowi Stawczykowi.
            O wspaniałą atmosferę w czasie zawodów zadbali niezawodni kibice. W grupie dopingującej znaleźli się rodzice, pracownicy i uczniowie naszej szkoły. Ich głośne okrzyki i brawa niosły od startu do mety nie tylko uczestników biegu z naszej szkoły. Nasi wspaniali kibice mieli okazję dopingować w tegorocznej edycji zawodów szerszą reprezentacje Olimpiad Specjalnych. W skali całego kraju najliczniej stawili się zawodnicy, trenerzy i przyjaciele z Oddziału Regionalnego- Świętokrzyskie.

            Zapewne jest to efekt doskonałego przykładu zawodników z Klubu „Rywal”, którzy jako pierwsi wzięli udział w biegu Orlen Warsaw Marathon. Od tego czasu cyklicznie promują największe święto biegaczy w naszym kraju.

            Nasze województwo reprezentowały Kluby z Sandomierza, Kielc, Skarżyska-Kamienna, Jędrzejowa i oczywiście Ostrowca Świętokrzyskiego.

            Wszystkim uczestnikom wyjazdu do Warszawy należą się duże brawa i gratulacje za zdobycie wspaniałych medali. Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy.

          • 11 kwietnia 2019 - "SZKOŁA BEZ PRZEMOCY"

          • "SZKOŁA BEZ PRZEMOCY"         

            W Zespole Szkół Specjalnych przy ul. Iłżeckiej 33 w Ostrowcu Św. w dniu 11 kwietnia 2019 roku  miało miejsce  spotkanie  z zakresu profilaktyki pod hasłem „Bezpieczna szkoła”.

            Funkcjonariuszka Policji Komendy Powiatowej w Ostrowcu Świętokrzyskim opowiadała naszym uczniom o zagrożeniach płynących z niebezpiecznych zachowań w szkole, w domu i na ulicy. Pani Anna Wasilewska  mówiła bardzo ciekawie o potrzebie zachowania się zgodnie z regulaminem szkoły na jej terenie, zasadami bezpieczeństwa na drodze, o umiejętności bezpiecznej zabawyi przewidywania skutków swoich działań.   

            Podczas spotkania pielęgniarka szkolna wygłosiła pogadankę na temat:
            „Zawsze trzeba być ostrożnym, nawet wykonując banalne, codzienne czynności”. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wystąpienia pielęgniarki, utrwalili wiadomości i umiejętności dotyczące zachowania w sytuacji zagrożenia, a także podstawowe zasady korzystania z pomocy Pogotowia Ratunkowego, Straży Pożarnej i Policji. Druga część wystąpienia pielęgniarki miała charakter poglądowy i  uczniowie utrwalili zasady i sposoby korzystania z apteczki pierwszej pomocy w przypadku drobnych urazów.
            Na zakończenie spotkania jeden z uczniów szkoły przeczytał  „Zasady grzeczności i dobrego zachowania”.  Cała społeczność szkoły oklaskami  wyraziła  zgodę  na przestrzeganie tychże zasad w codziennej szkolnej rzeczywistości. 

          • UWAGA RODZICE!!!

          • ZARZĄDZENIE DYREKTORA ZSS

            Z dniem 15.04.2019r. (poniedziałek)

            zajęcia dydaktyczne w oddziałach klasowych,

            indywidualne zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze oraz opiekuńcze  

            dla grup rewalidacyjno - wychowawczych w Zespole Szkół Specjalnych  

            będą odbywały się

            zgodnie ze stałym harmonogramem - według planów lekcji.

             

          • UWAGA RODZICE!!!

          • ZARZĄDZENIE DYREKTORA ZSS

            W związku z trwającą na terenie Zespołu Szkół Specjalnych

            akcją protestacyjną pracowników oświaty

            od dn. 10.04.2019r. nastąpiła zmiana organizacji pracy jednostki.

            Zajęcia dydaktyczne oraz

            opiekuńcze dla grup rewalidacyjno - wychowawczych

            będą odbywały się w godz. 8 -12 

            Zarządzenie obowiązuje do odwołania.

          • UWAGA RODZICE!!!

          • W związku ze zmianą organizacji czasu pracy 

            W DNIU 10.04.2019r.

            zajęcia dydaktyczne w szkole będą odbywały się

            w godzinach 8 - 12

          • 5 - 6 kwietnia 2019 - TURNIEJ HOKEJA W JĘDRZEJOWIE

          • TURNIEJ HOKEJA W JĘDRZEJOWIE

            W dn. 5-6 kwiecień 2019 w ramach Świętokrzyskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Jędrzejowie odbył się turniej hokeja halowego. Nasza drużyna z Klubu Olimpiad Specjalnych „Rywal’ po raz pierwszy wzięła udział w tych zawodach traktując rozgrywki meczowe jako lekcje i naukę. Zdobyliśmy doświadczenie, wiedzę oraz poznaliśmy szczegółowo zasady i regulamin gry. Turniej miał dla nas podwójne znaczenie, z jednej strony trening, sparing i rywalizacja, a z drugiej strony surowa lekcja z której wróciliśmy z brązem. Drużyna w składzie: Kamil Podsiadło, Joanna Mazurowska, Dominik Ślusarz, Kamil Piec, Adam Krawczyk, Grzegorz Zugaj, Arkadiusz Kasprzyk, Marcin Spyra, Krzysztof Swat zdobyła brązowy medal w swojej kategorii ale doświadczenie jakie zdobyli jest bezcenne i zaowocuje na kolejnych rozgrywkach. Dziękujemy walecznym zawodnikom, że nie poddali się, że walczyli do końca i zachowali zasady zdrowej rywalizacji na boisku.

          • 4 kwietnia 2019 - ŚWIĘTA TUŻ TUŻ...

          • ŚWIĘTA TUŻ TUŻ... - WARSZTATY PLASTYCZNE

            Historia Palm Wielkanocnych jest bardzo długa i sięga Średniowiecza. Stanowią one nieodzowny element Niedzieli Palmowej, która poprzedza najważniejsze święto obchodzone przez katolików - Wielkanoc. Święcone są w Niedzielę Palmową na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy. Gdy wjeżdżał na osiołku do miasta, mieszkańcy rzucali mu pod nogi m.in. gałęzie palmy. W Zespole Szkół Specjalnych, przy ul, Iłżeckiej 33 w Ostrowcu Świętokrzyskim również mamy swoją tradycję, którą corocznie podtrzymujemy. 4 kwietnia 2019 roku odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których przygotowywano palmy. Pod czujnym okiem oraz przy ogromnym wsparciu zaproszonych gości - członkiń Koła Gospodyń Wiejskich Wojnowice nasi uczniowie w sposób kreatywny tworzyli wyjątkowe palmy wielkanocne. Panie   z KGW zaprezentowały technikę tworzenia palm, służyły radą i pomocą, były jednocześnie pod ogromnym wrażeniem umiejętności i pomysłowości naszych wychowanków. Przed przystąpieniem do warsztatów uczniowie własnoręcznie przygotowywali niezbędne elementy potrzebne do dekoracji palm takie jak: kwiaty z bibuły czy kolorowe jajka. Zatroszczyli się o gałązki: forsycji, wierzby, bukszpanu, suche trawy czy borówki. Podczas warsztatów z zapałem przystąpili do pracy, a na efekty nie trzeba było długo czekać. Ich piękno i niepowtarzalność można podziwiać w naszej fotorelacji, na którą serdecznie zapraszamy.

             

             

          • 2 kwietnia 2019 - ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

          • ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU W ZSS     

            Co roku 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (World Autism Awareness Day, WAAD). Został ustanowiony w 2007 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Kataru.

            W wtorek na znak solidarności z osobami z autyzmem tysiące budowli na świecie będzie podświetlanych na niebiesko.  Akcja ta nazywa się „Light in up blue” i ma na celu ukazanie wsparcia i jedności z osobami cierpiącymi na Autyzm oraz ich rodzinami. W naszym kraju odbywają się różne akcje i kampanie, m.in. Fundacja JiM organizuje kampanię społeczną „Polska na niebiesko”, jej celem jest uświadamianie Polaków, że osoby z autyzmem żyją z nim  do końca.                     

               W tym roku również uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św. przy ul. Iłżeckiej 33 przyłączyli się do akcji zakładając niebieskie elementy ubioru i robiąc sobie pamiątkowe zdjęcie, na znak solidarności z osobami z tym zaburzeniem.

            Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe. Ponieważ zaburzenia autystyczne mogą mieć różne symptomy używa się określenia „spektrum zaburzeń autystycznych” (z ang. Autism Spectrum Disorder - ASD). Cztery razy częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Cechą charakterystyczną tego zaburzenia jest to, że do pewnego momentu nie daje żadnych istotnych objawów - wszystko wskazuje na to, że dziecko rozwija się prawidłowo. Zmiana następuje najczęściej między 18. a 48. miesiącem życia.

            Jakie są kryteria autyzmu według klasyfikacji ICD-10: 
            a) Jest to nieprawidłowy lub też upośledzony rozwój dziecka widoczny już przed 3 rokiem życia, objawiający się w co najmniej jednym z niżej wymienionych obszarów takich jak: 
            - rozumienie oraz ekspresja językowa, 
            - rozwój wybiórczego przywiązania społecznego lub wzajemnych kontaktów społecznych, 
            - dość często związany jest z zabawą funkcjonalną, 
            - nieprawidłowe interakcje społeczne np. nieumiejętne korzystanie z kontaktu wzrokowego (mimiki, gestów), zaburzone kontakty z rówieśnikami, problemy z wyrażaniem emocji (reagowaniem na emocje innych), odmienne reagowanie, 
            nieumiejętność dzielenia się swoimi przeżyciami, zainteresowaniami oraz osiągnięciami. 
            b) Jakościowe nieprawidłowości w porozumiewaniu się, które mogą przejawiać się w opóźnionym rozwoju mowy lub jej braku, braku umiejętności komunikowania się, w stereotypowym lub powtarzającym się wykorzystywaniem słów lub wyrażeń, braku spontaniczności podczas zabaw „na niby”. 
            c) Powtarzające się wzorce zachowania, aktywności oraz zainteresowań (co najmniej jeden obszar), które mogą dotyczyć np. zainteresowaniem tylko jednym tematem o nieprawidłowej treści, przywiązaniem do pewnych niestandardowych czynności rutynowych i zrytualizowanych, powtarzaniem się pewnego rodzaju manier ruchowych, koncentracją na cząstkowych lub niefunkcjonalnych właściwościach przedmiotów. 

      • Kontakty

        • Zespół Szkół Specjalnych
        • sekretariat@zss.ostrowiec.pl ksiegowosc@zss.ostrowiec.pl dyrektor@zss.ostrowiec.pl wicedyrektor@zss.ostrowiec.pl
        • (41) 263 44 99
        • 27 -400 Ostrowiec Św. ul. Iłżecka 33 Poland
        • Kontakt do Inspektora Ochrony Danych w ZSS: iod@arx.net.pl
    • Galeria zdjęć

        brak danych