• ZAPRASZAMY NA ŚWIĄTECZNY KIERMASZ PRAC PLASTYCZNYCH DO NASZEJ SZKOŁY, PRZY UL. IŁŻECKIEJ 33 (godz. 8.00 - 14.00)

     • ŚWIĄTECZNY KIERMASZ PRAC PLASTYCZNYCH 2018 W ZSS WYSTARTOWAŁ !!!

      Od dziś tj. 19 listopada 2018r. serdecznie zapraszmy do naszej szkoły, przy ul Iłżeckiej 33, na Świąteczny Kiermasz Prac Plastycznych. Mamy ogromony wybór ozdób bożonarodzeniowych: stroiki, choinki, bombki... i wiele innych. Każdy znajdzie coś dla siebie i na prezent dla swoich najbliższych. Czekamy na Ciebie... Przyjdż do nas codziennie w godz. 8.00 - 14.00...

     • 17 listopada 2018r.

     • FESTIWAL UMIEJĘTNOŚCI

      W Zespole Szkół Specjalnych, ul. Iłżecka 33, 17 listopada 2018r. odbył się Festiwal Umiejętności zorganizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Wychowanków Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św. „Źródło”, podczas którego wychowankowie placówki prowadzili warsztaty artystyczne :

      1. wyszywanie haftem matematycznym,
      2. wykonywanie biżuterii z koralików,
      3. wypalanie w drewnie
      4. ozdabianie metodą Decupage
      5. wykonywanie stroików świątecznych,
      6. warsztaty kulinarne.

      Warsztaty prowadzili uczniowie i wychowankowie ZSS pod opieką nauczycieli. W spotkaniu wzięli udział uczniowie I LO, III LO wraz z opiekunami, przedstawiciele MOPS-u, PCPR, ARL, PPP, przedsiębiorcy z terenu powiatu ostrowieckiego, przyjaciele i sojusznicy placówki.

      Po zakończeniu pracy artystycznej nastąpiła degustacja potraw przygotowanych przez grupę kulinarną. Był to czas, kiedy wszyscy uczestnicy Festiwalu Umiejętności mogli porozmawiać, wymienić się doświadczeniami, lepiej się poznać.

      Festiwal ten był realizowany ze środków Starostwa Powiatowego, a jego celami były:

      1.Aktywizacja społeczna uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św. poprzez organizowanie warsztatów o zasięgu lokalnym dla grupy rówieśniczej ze szkół ogólnodostępnych powiatu ostrowieckiego i osób dorosłych pracowników samorządowych zajmujących się na co dzień sprawami niepełnosprawnych.

      2. Kształtowanie pozytywnego obrazu samego siebie, wzrost samooceny, poczucia własnej wartości poprzez dzielenie się wiedzą i umiejętnościami podczas warsztatów artystycznych. Nawiązanie nowych znajomości, kształtowanie umiejętności inicjowania i podtrzymywania relacji, rozwijanie sprawności komunikacyjnych.

      3. Zmiana wizerunku osób niepełnosprawnych intelektualnie wśród grup rówieśniczych, osób dorosłych zajmujących się w pracy zawodowej problemami niepełnosprawnych. Umożliwienie bezpośredniego kontaktu, możliwości współpracy podczas wykonywania konkretnych artystycznych czynności. Zwrócenie uwagi na sposób funkcjonowania naszych uczniów, podkreślanie ich mocnych stron, talentów, predyspozycji. Podkreślenie pozytywnych zachowań, ciepła emocjonalnego, empatii, szczerości w kontaktach.

      Po zakończonych warsztatach zorganizowana zostanie wystawa przedmiotów wykonanych podczas realizacji projektu . W ten sposób zaprezentujemy efekty projektu i pokażemy szerszej grupie odbiorców, ze współpraca i współdziałanie z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie jest możliwe, a efekty mogą zachwycać estetyką, dokładnością, starannością wykonania.

       

     • 11 LISTOPADA 2018R.

     • "BIEGIEM DLA NIEPODLEGŁEJ"

      W niedzielę 11 listopada 2018r. nasi dzielni uczniowie Natalia Śmieszek i Kamil Podsiadło wraz z przyjaciółmi uczcili setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w sportowy sposób. Już po raz kolejny wzięli udział w Ostrowieckim Biegu Niepodległości zmagając się z dystansem 10 km. Dla większości uczestników wyścigu liczy się przede wszystkim sam udział w nim oraz zdobycie pamiątkowego medalu. Nasi uczniowie pokazali nie tylko sportowy charakter dzielnie pokonując trasę, ale również potwierdzili swój patriotyzm. W tym wyjątkowym roku ich medale są dedykowane ku pamięci osób, które poświęciły życie w walce o odzyskanie wolności dla narodu polskiego.

      Jesteśmy dumni z Natalii i Kamila, trzymamy kciuki za kolejne zdobyte medale...

      Dziękujemy naszym, niezawodnym kibicom, którzy jak zawsze mocno nas wspierali. Wśród nich byli nie tylko uczniowie i pracownicy szkoły, ale również absolwenci wraz z rodzicami. Z Was również jesteśmy dumni, bez Waszego wsparcia każde zawody byłyby jeszcze trudniejszym wyzwaniem. Dziękujemy!!!

     • 10 listopada 2018r.

     • HIPOTERAPIA  (zdjęcia 1)


      Po raz drugi Stowarzyszenie Na Rzecz Wychowanków Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim „Źródło” pozyskało środki finansowe na organizację zajęć z hipoterapii. Projekt realizowany jest przy wsparciu Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.
      10 listopada 2018 roku odbył się pierwszy z sześciu zaplanowanych wyjazdów do Ośrodka Hipoterapii i Rekreacji Konnej „Lolek i Bolek”, Śródborze 3.
      Hipoterapia stała się dla nas wyjątkową i niepowtarzalną metodą usprawniania dzięki obecności konia – współterapeuty. Koń i jego ruch dały zupełnie nowe i niespotykane w innych metodach terapeutycznych możliwości.
      Dzięki sprzyjającej aurze, dzisiejsze zajęcia odbywały się na świeżym powietrzu. Ponadto uczestnicy poznali najbliższe otoczenie Ośrodka, dokarmiali tamtejsze zwierzęta oraz uczestniczyli w zabawach ruchowych. Wolontariuszki zadbały o uśmiechy na twarzach i pełne brzuchy. Przygotowane zostały pyszne kanapki, gorąca kiełbaski a na deser mnóstwo słodkości. Wszystkich nas rozgrzewała herbata i gorąca atmosfera.

     • ZAPRASZAMY NA TRENINGI KLUBU SPORTOWEGO "RYWAL"

     • W bieżącym roku szkolnym 2018/2019 dyrektor ZSS p.Magdalenia Wykrota-Skóra pozyskała na potrzeby treningów i zajęć sportowych członków Klubu Olimpiad Specjalnych "RYWAL" halę sportową w Zespole Szkoł Nr 2 (BUDOWLANKA)  w każdy czwartek w godz. 15.30 - 17.00. 

     • 6 listopada 2018r.

     • XIV PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ I LEGIONOWEJ

      W dniu 06.11. 2018 r uczniowie ZSS z klasy II b gimnazjum i II a przysposabiającej do pracy wybrali się do kina Etiuda na odbywające się tam przesłuchania w ramach XIV Przeglądu Pieśni Patriotycznej i Legionowej. Z wielkim zainteresowaniem i wzruszeniem wysłuchali zarówno znanych pieśni, jak również nowych piosenek o tematyce niepodległościowej w ciekawych aranżacjach w wykonaniu dzieci i młodzieży ostrowieckich szkół.

     • 6 listopada 2018r.

     • PRZYGODA Z PRACĄ

      W dniu 6.11.2018r. uczniowie kl. VIIa i VIIIa  oraz II b SSPdP  wraz  z nauczycielkami: Anną Wieczerzak, Justyną Buczałowską i Małgorzatą Łukasik w ramach programu „Przygoda z pracą”, realizowanego w trakcie zajęć lekcyjnych uczyli się jak marynować dynię. Program ten ma na celu poznawanie różnych zawodów w praktyce poprzez wykonywanie prostych czynności na rzecz szkoły, m. in.: przygotowywanie posiłków i uczestniczenie w pracach porządkowych na terenie szkoły. Uczniowie podczas zajęć nabywają nowe umiejętności, uczą się współpracy i współdziałania oraz  odpowiedzialności za powierzone zadania. Podczas dzisiejszych zajęć samodzielnie, według przepisu przygotowywali dynię do marynaty. Z zapałem obierali i kroili dynię, odmierzali składniki potrzebne do zrobienia zalewy octowej, myli słoiki na przetwory. Utrwalali umiejętności posługiwania się  sprzętami gospodarstwa domowego oraz zasady BHP podczas wykonywania różnych czynności w kuchni.

     • 4 listopada 2018r.

     • WYJŚCIE DO MIEJSC PAMIĘCI NARODOWEJ

      W dniu 4.11.2018r. uczniowie naszej szkoły wraz z młodzieżą z zaprzyjaźnionego liceum – odwiedzili cmentarz ostrowiecki przy ulicy Denkowskiej.

      Uczniowie przeszli również pod pomnik Papieża Jana Pawła II. Zapalili znicze, oddali hołd pomordowanym mieszkańcom Ostrowca.

      Takie wspólne wyjścia są organizowane corocznie w ramach realizowanego „Programu Integracji Społecznej uczniów ZSS z młodzieżą z III LO im. W. Broniewskiego”.

     • ZAPRASZAMY NA "FESTIWAL UMIEJĘTNOŚCI"

     • 17 listopada 2018 roku w Zespole szkół Specjalnych  ul. Iłżecka 33 odbędzie się

      projekt realizowany z środków Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św.

      przez Stowarzyszenie na Rzecz Wychowanków Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św. „Źródło”

      Główny cel zadania to zmiana wizerunku osób z niepełnosprawnością intelektualną, przełamanie stereotypowego myślenia o ich możliwościach i ograniczeniach.

      Uczniowie starszych klas Zespołu Szkół Specjalnych, pod opieką wychowawców będą prowadzili warsztaty artystyczne :

      - wykonywanie stroików świątecznych,

      - wypalanie w drewnie,

      - biżuteria z koralików,

      - haft matematyczny,

      - ozdabianie metodą decupage,

      - warsztaty kulinarne.

      Do udziału w projekcie zostali zaproszeni przedstawiciele szkolnych samorządów uczniowskich szkół średnich

      z terenu powiatu ostrowieckiego, pracownicy samorządowi, przedsiębiorcy z terenu Ostrowca Św. 

      Zaproszeni goście będą mieli okazję przypomnieć sobie tajniki technik artystycznych, które mogą stanowić pomysł na twórcze spędzanie czasu wolnego. Przede wszystkim będzie to okazja do bezpośredniego kontaktu 

      z osobami  niepełnosprawnymi intelektualnie, dzięki temu zwiększy się wiedza uczestników spotkania na temat sposobu funkcjonowania osób z głębszą niepełnosprawnością. Pozwoli to na zmianę postrzegania  naszych podopiecznych, o których najczęściej mówi się że „nie potrafią”, „ są zależne od innych osób”. Podczas warsztatów artystycznych to  uczniowie ZSS będą dzielili się umiejętnościami i wiedzą na temat wykonywania poszczególnych przedmiotów.

      Festiwal umiejętności to alternatywa dla sobotnich porządków i innych prac domowych. Chcemy abyście przypomnieli sobie jak można twórczo i kreatywnie spędzić czas.

      Spotkajmy się!!!

      Harmonogram spotkania:

      1. Powitanie /ok. godz. 1000/
      2. Warsztaty rękodzielnicze /do wyboru zgodnie z preferencjami zaproszonych gości/:

      - wykonywanie stroików świątecznych,

      - wypalanie w drewnie,

      - biżuteria z koralików,

      - haft matematyczny,

      - ozdabianie metodą decupage,

      - warsztaty kulinarne

            3. Prezentacja wykonywanych prac /jeśli będziemy chcieli się pochwalić?/

            4.  Sprawdzenie efektów pracy grupy kulinarnej /nie możemy się już doczekać…/

            5. Certyfikaty dla uczestników spotkania /forma usprawiedliwienia nieobecności                                 

                w domu w sobotnie przedpołudnie/

            6. Zakończenie / jaka szkoda, że już 1300/

       

     • PAŹDZIERNIK 2018r.

     • SMAKI... KOLORY... ZAPACHY...

      Od października 2018r. bieżącego roku szkolnego realizowany jest w naszej placówce program zajęć kulinarnych „Smaki, kolory, zapachy”

      Uczniowie klasy Va przygotowują posiłki ucząc się samodzielności, zaradności a jednocześnie mogą rozwijać czynności manualne, wrażenia zmysłowe, ćwiczenia w czytaniu, planowanie i wymowę. Program ma także na celu uczyć zasad zdrowego odżywiania a opanowanie konkretnych czynności i rozwijanie umiejętności przyrządzania posiłków, kontynuacja tej pracy w dalszych etapach edukacji pozwoli uczniowi nabyć takie umiejętności, które przydadzą się w przyszłym, dorosłym życiu.

     • 30 października 2018r.

     • ZNICZ PAMIĘCI

      Uczniowie kl. I b SSPdP i kl. III c Gimnazjum wraz z nauczycielami Justyną Buczałowską  i Anną Gajowik – Ziółek wzięli udział projekcie edukacyjnym „Zapal Znicz Pamięci”  zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej – Delegatura  w Kielcach, Kuratorium Oświaty w  Kielcach, Ośrodek Myśli Patriotycznej
      i Obywatelskiej w Kielcach oraz Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Kulturowego w Kielcach. Celem projektu jest opieka nad miejscami pamięci narodowej.

      W tym roku, w związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, tegoroczna edycja poświęcona była bohaterom walk o niepodległość z lat 1914 – 1921. Główną intencją projektu jest zachowanie
      w pamięci i pielęgnowanie możliwie jak największej liczby miejsc upamiętniających żołnierzy Pierwszej Kompanii Kadrowej oraz Legionów Polskich. Uczniowie mieli za zadanie wyszukać  w swoim mieście miejsca pamięci narodowej związane z wydarzeniami dotyczącymi odrodzenia Polski jak również z okresu wojny polsko ‐ bolszewickiej, wzięcie ich pod opiekę, uporządkowanie, a następnie symboliczne zapalenie znicza. Na zakończenie projektu sporządzili notatkę dotycząca powstania i wyglądu pomnika nawiązującego do tych wydarzeń w naszym mieście oraz dołączyli zdjęcia z przebiegu  projektu. Korzystając z pięknej pogody odwiedzili również inne miejsca pamięci m.in. grób zbiorowy ofiar egzekucji z 30.IX.1942 r., czy Cmentarz Wojenny 1914-1917 i 1939 r.

       

     • 29 - 30 października 2018r.

     • DBAMY O ZDROWIE!
      JEMY WARZYWA I OWOCE!

      #zoltytalerz

      W ramach Programu Żółty Talerz w Placówkach oraz programu własnego „Dbam o zdrowie” realizowanego w bieżącym roku szkolnym w Zespole Szkół Specjalnych, podejmujemy działania na rzecz podniesienia świadomości uczniów w dziedzinie zdrowego odżywiania się.
      W dniach od 29 do 31 października 2018r. uczniowie szkoły przygotowywali soki owocowo-warzywne wg opracowanych wcześniej w klasach przepisów obrazkowych. Zapoznali się z obsługą wyciskarki wolnoobrotowej, myli, obierali i kroili potrzebne składniki. Spotkania kończyły się degustacją pysznych, zdrowych soków. 

       

     • 26 października 2018r.

     • SPOTKANIE Z LEŚNICZYM

      26 października 2018r. uczniów naszej szkoły odwiedził pan leśniczy Waldemar Wiewióra. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom  i młodzieży pracy leśnika oraz przedstawienie informacji o lasach naszego regionu - roślinach i zwierzętach, które w nich żyją. Ciekawe opowieści leśnika przybliżyły dzieciom zagadnienia przyrodnicze, a liczne ciekawostki z lasu sprawiły, iż spotkanie przebiegło w miłej i radosnej atmosferze. Uczniowie z zapartym tchem słuchali opowieści o tym, jak chronić i dbać o przyrodę oraz uczyły się, jak rozpoznawać określone gatunki zwierząt i rośli w lesie. Oglądali także przywiezione przez leśniczego eksponaty leśne – m.in. poroża sarny, jelenia, łosia. Spotkanie z Leśniczym  umożliwił naszym uczniom utrwalenie wiadomości o środowisku leśnym oraz lepsze poznanie i zrozumienie otaczającego ich świata.

      Spotkanie zorganizowały nauczycielki: Joanna Gałka i Joanna Zalewska.