• 25 października 2018r.

     • I WOJEWÓDZKI PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ - "ŚWIĘTOKRZYSKIE JAKIE CUDNE" 

      ŚWIĘTOKRZYSKIE JAKIE CUDNE!

      W tym roku Zespół Szkół Specjalnych obchodzi jubileusz 25 – lecia istnienia. W związku z tym jest to dla placówki rok wyjątkowy.W obchody jubileuszu wpisuje się kolejna zorganizowana przez nas impreza I Wojewódzki Przegląd Twórczości Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ”Świętokrzyskie jakie cudne” Ostrowiec Świętokrzyski 2018. Organizatorem przeglądu było także Stowarzyszenie na Rzecz Uczniów i Wychowanków Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim „Źródło”. Projekt współfinansowany był ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego z okazji Jubileuszu 20 – lecia Województwa Świętokrzyskiego.

      Głównym celem przeglądu było propagowanie wiedzy o Województwie Świętokrzyskim, „o małej ojczyźnie" połączone z przeglądem twórczości osób niepełnosprawnych. Uczestnicy mogli zaprezentować różne formy wyrazu artystycznego: taniec, śpiew, ruch sceniczny. Uczestnikami przeglądu były dzieci, młodzież i osoby dorosłe z placówek dla osób z niepełnosprawnością intelektualną z terenu województwa świętokrzyskiego. Gościliśmy zespoły z:

      SOSW z Niemienice;

      Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjny „Radość Życia” z Sandomierza;

      SOSW z Jałowęs;

      SOSW nr 2 ze Skarżyska Kamiennej;

      Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Staszowie;

      SOSW z Ostrowca Św.;

      SOSW z Jędrzejowa;

      SOSW z Dębna.

      „Ciekawostki” o okolicy z której pochodzą uczestnicy przeglądu zostały wydane w formie broszury, którą rozdaliśmy uczestnikom i zaproszonym gościom.Patronat honorowy:Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam JarubasStarosta Powiatu Ostrowieckiego Zbigniew DudaPatronat medialny:Lokalna TVRadio Ostrowiec, Gazeta Ostrowieck, Wiadomości Świętokrzyskie

     • 22 października 2018r.

     • KISZENIE KAPUSTY

      Uczniowie klasy II b SSPdP  razem z p. Justyną Buczałowską i Martą Jakubowską  podczas zajęć przysposobienia do pracy zgłębiali tajniki kiszenia kapusty. Najpierw zapoznali się z dawnymi obrzędami i zwyczajami kiszenia kapusty, po czym wspólnie przystąpili do pracy. Było wspólne obieranie, krojenie, szatkowanie na dosyć już wysłużonej szatkownicy, przesypywanie do gara, solenie i ubijanie. Wszystkim uczniom najbardziej podobało się ubijanie kapusty specjalnym kołkiem. Była to dla nich bardzo ciekawa nauka poprzez wspólną pracę. Wspólne przygotowywanie kapusty do kiszenia, poznanie tradycji, pozwoliło młodzieży na wykorzystanie swoich umiejętności w zakresie samoobsługi, wykazania się samodzielnością, nabycia  umiejętności w zakresie prawidłowego, zdrowego odżywiania się, prawidłowego i bezpiecznego posługiwanie się sprzętem i urządzeniami gospodarstwa domowego. Taka forma zajęć stwarza doskonałe możliwości do pracy w warunkach  domowych dla własnych potrzeb oraz do przyszłej pracy zawodowej i życiowej osoby niepełnosprawnej.

     • PAŻDZIERNIK 2018R.

     • SZANOWNI RODZICE

      CZWARTKOWE SPOTKANIE Z DIETETYKIEM ZOSTAŁO ODWOŁANE.

      O NOWYM TERMINIE SPOTKANIA POINFORMUJEMY. 

     • 17 października 2018r.

     • GRUPA WSPARCIA DLA RODZICÓW I UCZNIÓW ZESPOŁU SZKÓŁ SPECJALNYCH
      “PATYCZAKI"


      Pierwsze zajęcia na Gutwinie odbyły się 17 października 2018r. w niezwykle pięknej, jesiennej scenerii. Aktywne spotkania grupy „ PATYCZAKI” odbywać się będą w roku szkolnym 2018/19 raz w tygodniu w środy w godzinach 17.00 - 18.30 na terenie Ośrodka Wypoczynku i Rekreacji „ Gutwin”.

     • 16 października 2018r.

     • WYCIECZKA  DO  WARSZAWY  

      W wycieczce mającej charakter edukacyjny, która odbyła się 16. 10.2018r. brało udział 19 uczniów z kilku klas ZSS w Ostrowcu Św., kilku nauczycieli i rodziców. Celem naszego wyjazdu było zwiedzanie Parlamentu RP oraz Zamku Królewskiego.

      O godzinie 8-ej zgromadziliśmy się na parkingu przy ul. Polnej i autokarem wyruszyliśmy do Warszawy.

      Podróż minęła bardzo szybko i po 3 godzinach, z dobrym humorem, w pełnym, październikowym słońcu udaliśmy się do Sejmu znajdującego się przy ul. Wiejskiej.

      Po załatwieniu wszystkich formalności tzn. przejściu przez bramkę, gdzie każdy został sprawdzony, dostaliśmy się do Sali dla gości a tam przywitała nas sympatyczna pani przewodnik. Opowiadała nam o historii Sejmu i bieżących pracach Sejmu. Dowiedzieliśmy się jak przebiega proces uchwalania ustaw sejmowych.

      Następnie udaliśmy się na galerię dla gości w Sali Posiedzeń Sejmu. Wrażenie było ogromne – piękna i obszerna sala! To tutaj zapadają ważne uchwały i decyzje, to tutaj toczą się burzliwe dyskusje i debaty na temat przyszłości Polski i Polaków. Wiele radości dostarczyła nam możliwość zobaczenia tych miejsc. Dotychczas znaliśmy budynek Sejmu tylko z relacji telewizyjnych.

      Pełni wrażeń opuściliśmy Parlament i udaliśmy się na Zamek Królewski.

      Przed Zamkiem Królewskim przywitał nas Zygmunt III Waza ze swej słynnej kolumny. W komnatach zamku uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej „Wizyta u Króla”. Dowiedzieliśmy się m.in. jak i gdzie król przyjmował gości w zamku, co jadł, gdzie spał, gdzie odbywały się słynne „obiady czwartkowe”. Obejrzeliśmy sale tronową. Uczestnicy dowiedzieli się ponadto jak przygotowywano stroje kobiece i męskie, jak je zakładano, jak pracował fryzjer królewski. Damy dworu były czesane po drabinie, tak wysoką fryzurę noszono wówczas ! Uczniowie bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyli w tych zajęciach. Ich zachowanie było wręcz wzorowe.

      Na zakończenie naszej wizyty w Warszawie udaliśmy się na krótki spacer po Krakowskim Przedmieściu. Podziwialiśmy m.in.  zabytki, kościoły, Pałac Prezydencki, budynek Uniwersytetu Warszawskiego.

      Pogoda nas rozpieszczała, było słonecznie i ciepło, więc czas spaceru był również bardzo komfortowy i przyjemny.

      Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu wspaniałych wrażeń, emocji, a także wiedzy. Jednocześnie dała poczucie niedosytu i pokazała potrzebę kolejnego wyjazdu do stolicy, aby poznać pozostałe atrakcje i zabytki miasta stołecznego.

     • 15 października 2018r.

     • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ oraz ŚLUBOWANIE I PASOWANIENA NA UCZNIA

      Dzień Edukacji Narodowej to szczególne święto wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty. Z tej okazji od wielu lat uczniowie składają życzenia swoim nauczycielom. 
      W dniu dzisiejszym uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji połączony z bardzo ważnym wydarzeniem dla całej społeczności szkolnej - Ślubowaniem i Pasowaniem na Ucznia.
      Uroczystość przebiegała w podniosłej i uroczystej atmosferze. Mamy nadzieję, że ten ważny moment w życiu każdego ucznia pozostanie na długo w ich pamięci.
      Starsi uczniowie pod kierunkiem p. Marty Hapczyn przygotowali część artystyczną, w której wierszami dziękowali za trud i serce włożone w ich nauczanie i wychowanie.
      W imieniu rodziców życzenia złożyła przewodnicząca Rady Rodziców p. Ewelina Otolińska wraz z p. Edytą Śmieszek. Wręczyła pracownikom szkoły wielki tort i zaprosiła na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. 
      Dzień Edukacji Narodowej to również okazja do nagrodzenia nauczycieli i pracowników oświaty. Po przedstawieniu dyrektor szkoły p. Magdalena Wykrota-Skóra wręczyła Nagrody Dyrektora wyróżnionym nauczycielom i pracownikom obsługi.

       

     • 8 -12 października 2018r.

     • PROJEKT "ARTBALE" - WARSZTATY TANECZNE

      W projekcie "Artbale", który odbył się w Popowie - Letnisku brali udział przedstawiciele Zespołu Szkół Specjalnych, podopieczni Stowarzyszenia Źródło: dziewięciu uczniów i dwóch opiekunów.

      Głównym celem projektu Artbale było wzmocnienie cech samodzielności i nauczenie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów możliwości zastosowania nowych metod pracy. Poprzez wspólne uczestniczenie  w pięciodniowych warsztatach tanecznych z trzech technik tańca: taniec w kręgu, flamenco/latino, improwizacja/taniec polski zakończonych wspólną prezentacją, uczestnicy odkrywali swoje nowe możliwości ruchu i koordynacji ciała.        

      W ramach projektu zapewniono uczestnikom warsztaty taneczne z trzech technik tańca, noclegi wraz z wyżywieniem oraz bardzo ciekawy program.

     • 5 października 2018r.

     •    II TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ DRUŻYN MĘSKICH 

      W dniu 5 października 2018r. na boisku przy Zespole Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św. ul. Iłżecka 33 odbył się II Turniej Piłki Nożnej Drużyn Męskich 6-cio osobowych. W rozgrywkach uczestniczyły, tak jak w roku ubiegłym 3 drużyny:   Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św., SOSW w Jałowęsach oraz Ośrodek Edukacyjno-Terapeutyczny „Radość Życia” z Sandomierza. Rozegrano trzy mecze. I miejsce zajęła drużyna SOSW w Jałowęsach,  II miejsce - Ośrodek Edukacyjno-Terapeutyczny „Radość Życia” z Sandomierza, natomiast gospodarze – Zespół Szkół Specjalnych III miejsce. Wszyscy zawodnicy otrzymali medale i upominki, a także pamiątkowe dyplomy i puchary. Następnie na holu szkoły odbyła się część integracyjna przy wspólnym posiłku. Były pieczone kiełbaski, owoce i ciasta. Podczas poczęstunku zawodnicy mogli poznać się bliżej 
      i porozmawiać o przeżyciach i emocjach towarzyszących rozgrywkom. Nad organizacją i sprawnym przebiegiem turnieju czuwali nauczyciele: Justyna Buczałowska i Mariusz Chamera oraz Marta Mozal i Małgorzata Wasilewska.                                                            

       

     • 4 października 2018r.

     • SPOTKANIE Z POLICJANTEM - BEZPIECZEŃSTWO W DRODZE DO SZKOŁY

      4 października 2018r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim – panem Rafałem Frańczakiem. Tematem spotkania było utrwalenie znajomości zasad bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza szkołą. Policjant omówił zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Pan policjant przypomniał również podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. 
      Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali rad i wskazówek zaproszonego gościa. Na zakończenie wizyty pan wicedyrektor Ernest Krajewski wręczył panu policjantowi podziękowanie. Spotkanie przygotowały Mariola Klusek, Joanna Gałka, Iwona Rusinowicz.

     • 3 października 2018r.

     • POŻEGNANIE LATA W GOSPODARSTWIE AGROTURYSTYCZNYM "POD LASEM"

      03.10.2018r. dzięki wsparciu Pani Moniki Młynarczyk, za sprawą funduszy pozyskanych w programie charytatywnym firmy PROVIDENT POLSKA S.A uczniowie ZSS wyruszyli, aby integrować się podczas pikniku 
      "Pożegnanie lata" w gospodarstwie agroturystycznym "Pod lasem".
      Dzieci i młodzież wesoło bawili się przy muzyce, pojechali wozami na przejażdżkę po lesie. Atrakcją był również basen z piłeczkami i odwiedziny wybiegu z królikiem, którego można było pogłaskać i nakarmić. Wilcze apetyty zaspokoiły gorące kiełbaski i ziemniaczki z grilla. Wycieczki zorganizowała nauczycielka Elżbieta Wypchło.

     • WRZESIEŃ 2018r.

     • "ŻÓŁTY TALERZ"

      Stowarzyszenie „Źródło” działające na rzecz uczniów i wychowanków ZSS otrzymało dotację w wysokości 32 000 zł z fundacji Kulczyk Foundation dzięki której, w bieżącym roku szkolnym będzie realizowany projekt „Żółty talerz”.
      "Żółty Talerz" to program, który wspiera system żywienia dzieci w Polsce. Program ma na celu wzbogacenie i rozszerzenie oferty żywieniowej dla dzieci i młodzieży.
      Grupa koordynatorów rozpoczęła pracę nad planem działań w ramach projektu, o których będziemy informować.

     • 27 września 2018r.

     • INTEGRACYJNA ZABAWA DYSKOTEKOWA - DZIEŃ CHŁOPAKA

      W dniu 27.09.2018r. w Zespole Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św. odbyła się  integracyjna zabawa dyskotekowa dla uczniów klas gimnazjalnych i Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz uczestników zajęć Środowiskowego Domu Samopomocy „Przystań”. W tym dniu oczywiście nie mogło zabraknąć dedykacji dla naszych sympatycznych uczniów od ich koleżanek. Było głośno, radośnie i bardzo wesoło. Podczas przerwy, był czas także na słodki poczęstunek. Dyskotekę przygotowali nauczyciele: Justyna Buczałowska, Mariola Klusek i Mariusz Chamera.

     • 26 września 2018r.

     • "NASZE PODRÓŻE MAŁE I DUŻE - WARSZAWSKIE ZOO"


      Po raz kolejny dzięki wsparciu Pani Moniki Młynarczyk, za sprawą funduszy pozyskanych w programie charytatywnym firmy PROVIDENT POLSKA S.A uczniowie ZSS mogli uczestniczyć w dwóch ciekawych wyjazdach. 26.09.2018r. kilkudziesięcioosobowa grupa dzieci i młodzieży zwiedziła ZOO w Warszawie. Nasi uczniowie korzystając z ciepłych promieni jesiennego słońca przemierzyli liczne alejki ogrodu, obserwowali zwierzęta na wybiegach. Wielki zachwyt wzbudziło bajecznie kolorowe akwarium. Wycieczkę zorganizowała nauczycielka Elżbieta Wypchło.

     • 22 września 2018r.

     • II BIEG INTEGRACYJNY W RUDNIKU NAD SANEM


      W sobotę 22.09.2018 r. zawodnicy Klubu Rywal wzięli udział w zawodach biegowych odbywających się w Rudniku nad Sanem. W tym roku naszą szkołę reprezentowali Kamil Podsiadło oraz Adam Krawczyk. Warto zaznaczyć, że dla Adama były to pierwsze zawody w tej dyscyplinie. Nasi dzielni sportowcy zaprezentowali się z bardzo dobrej strony i osiągnęli wysokie lokaty.
      Obaj zawodnicy zmierzyli się z dystansem dwóch kilometrów. Kamil Podsiadło jak przystało na doświadczonego biegacza zajął wysokie, siódme miejsce w klasyfikacji generalnej, a w swojej kategorii wiekowej uplasował się na trzecim miejscu. Bardzo pozytywnie zaskoczył wszystkich nowicjusz w biegach, czyli Adam Krawczyk. Zawodnik pomimo dużego stresu, jaki mu towarzyszył przed startem, wykazał się charakterem prawdziwego sportowca. Potwierdził to również podczas wyścigu gdzie do ostatnich metrów trasy biegowej walczył z dużym zmęczeniem. Jego zaangażowanie i determinacja pozwoliła mu zająć bardzo wysokie miejsce. Spośród około osiemdziesięciu biegaczy, Adam uplasował się w granicach dwudziestego miejsca. Ilość startujących zawodników świadczy o tym jak popularne staje się bieganie. Wierzymy, że to nie ostatni sukces naszych sportowców. Obaj zawodnicy przywieźli z zawodów pamiątkowe medale oraz nagrody rzeczowe.
      Do zawodów przygotowywali zawodników trenerzy Elżbieta Wybranowska i Ernest Krajewski.

     • 20 września 2018r.

     • WYSTAWA I WRSZTATY W BWA


      20.09.2018r. klasy Szkoły Podstawowej i Gimnazjum wybrały się do Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim, na wystawę poświęconą twórczości nieżyjącego już Mieczysława Izaka, artysty plastyka w dziedzinie tkaniny artystycznej. Mieliśmy możliwość obejrzenia wspaniałych gobelinów. Uczniowie praktycznie mogli dowiedzieć się w jaki sposób powstają tak piękne dzieła użytkowe. Na koniec pod okiem instruktora każdy wykonał swoją pracę z włóczki. Powstały piękne i niepowtarzalne zakładki do książek. Wyjście zorganizowały nauczycielki Joanna Gałka i Iwona Rusinowicz.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Specjalnych
   • zssostrowiec@wp.pl
   • (41) 263 44 99
   • 27 -400 Ostrowiec Św. ul. Iłżecka 33
   • INSPEKTOR OCHRONY DANYCH Jerzy Tofel iod@fts.com.pl
 • Galeria zdjęć

  • 6 GRUDNIA 2018R. - WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA
  • 5 GRUDNIA 2018R. - "MIKOŁAJKI Z BRONIEWSKIM"
  • 4 GRUDNIA 2018R. - PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ W JĘDRZEJOWIE
  • 3 GRUDNIA 2018R. - DZIEŃ GÓRNIKA - BARBÓRKA
  • 24 LISTOPADA 2018R. - IV ŚWIĘTOKRZYSKI TURNIEJ JUDO OLIMPIAD SPECJALNYCH
  • 23 LISTOPADA 2018R. - DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
  • 21 LISTOPADA 2018R. - SMAKI...KOLORY...ZAPACHY... WYRAWNE GOFRY
  • 19 LISTOPADA 2018R. - ŚWIĄTECZNY KIERMASZ PRAC PLASTYCZNYCH 2018 W ZSS
  • 17 LISOPADA 2018R. - FESTIWAL UMIEJĘTNOŚCI W ZSS
  • 17 LISTOPADA 2018R. - "WSPÓLNIE WĘDRUJEMY"
  • 16 LISTOPADA 2018R. - HIPOTERAPIA - ZAJĘCIA 2
  • 13 LISTOPADA 2018R. - 100 LAT NIEPODLEGŁEJ POLSKI - OBCHODY DNIA NIEPODLEGŁOŚCI W ZSS